Dobrovolník Vojtěch Holemý nyní zachraňuje ve Veseckém rybníku, z něhož uniká...

Dobrovolník Vojtěch Holemý nyní zachraňuje ve Veseckém rybníku, z něhož uniká voda, škeble. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Děravou hrází rybníka ve Vesci protéká dvacet litrů vody za vteřinu

  • 4
Až dvacet litrů vody prosákne za vteřinu z hráze Veseckého rybníka Tajch, kterému místní říkají zkratkou původního německého názvu Teichmühle. Nebezpečí protržení sypané hráze tak ještě není zažehnáno. Odborníci pracují na plánu, co bude s Tajchem dál.

Nebezpečí trvá i poté, co pražští hasiči o víkendu snížili výkonným čerpadlem hladinu o 155 centimetrů, aby zmenšili tlak vody na hráz.

„Vody uniká ještě stále dost, opatřením se ale intenzivně věnujeme,“ zmínil ředitel jabloneckého závodu Povodí Labe Jaroslav Jaroušek.

V rybníku je stále odhadem asi 15 tisíc kubíků vody. V souvislosti s vodou vytékající z hráze stále platí druhý stupeň povodňového ohrožení.

Ten naposledy platil před čtyřmi lety na Albrechtickém potoce, kdy hrozilo protržení přehrady Mlýnice.

Voda by domy a lidské životy neohrozila, tvrdí mluvčí radnice

„Nebezpečí je teď po upuštění mnohonásobně menší, než jaké bylo před tím. I kdyby se hráz protrhla, způsobila by mnohem menší škody. Voda by se rozlila na travnaté pozemky. Stavení nebo lidské životy by neohrozila,“ řekla mluvčí radnice Zuzana Minstrová.

Pracovníci Povodí Labe nyní vodu vytékající z Veseckého rybníka usměrnili. Ani hladina se už nezvedá a voda, co do rybníka přiteče, stačí vývěrem odtékat.

Od pondělí také povodí pracuje na geofyzikálním měření hráze. To mimo jiné zjistí její složení.

„Až budeme mít výsledky, a počítám, že to bude během několika hodin, maximálně jednoho dne, navrhneme opatření, jak vzniklou poruchu řešit,“ uvedl ředitel Jaroušek.

K rybníku nejsou žádné původní plány

Povodí Labe k rybníku nemá žádné původní plány. Podle pozdějších pamětníků ale míval spodní výpusti.

„Rybník se musel nějak vypouštět, podle pamětníků byl vypuštěn někdy v šedesátých letech minulého století. Je možné, že se potrubí zacpalo nebo zabetonovalo. A je možné, že poruchy vznikají i kolem tohoto zařízení. To ale zatím nevíme. Řeknou nám to výsledky měření,“ sdělil ředitel Jaroušek.

Od sobotních brzkých ranních hodin čerpali vodu pražští hasiči se speciální technikou. V plánu bylo snížit hladinu až o dva metry. V neděli ráno se ale čerpadlo porouchalo.

Odborníci se shodli na tom, že odčerpaných 155 centimetrů postačí, protože průtok nepřevyšoval odtok. „Kdyby bylo potřeba, jsme schopni nasadit naši techniku. Ta dokáže odčerpat šest kubíků za minutu,“ přiblížil šéf krajských hasičů Roman Hlinovský.

Liberecká primátorka Martina Rosenbergová se v pátek sejde s ředitelem jabloneckého závodu Povodí Labe Jarouškem a budou se domlouvat na dalším postupu.

Hráz totiž patří povodí a pozemky jsou města. „Na jednání se budeme snažit dořešit vlastnické vztahy, aby se mohlo začít s opravou,“ řekla Rosenbergová. Jednou z možností je i ta, že se Tajch úplně vypustí.