Rybník Tajch v libereckém Vesci.

Rybník Tajch v libereckém Vesci. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Do nebezpečného rybníka v Liberci musí povodí nalít desítky milionů

  • 8
Víc než sedmdesát litrů vody mizí každou vteřinou z rybníka Tajch ve Vesci, u něhož začala 22. srpna prosakovat hráz. Povodí Labe má od středy na klesající hladině dvě velká plovoucí čerpadla.

 „Výkon jednoho je čtyřicet litrů za vteřinu, výkon druhého o pouze něco nižší,“ řekl ředitel jabloneckého závodu Povodí Labe Jaroslav Jaroušek. „Vodu z rybníka budeme čerpat do pátku 12. září. V sobotu a v neděli ho rybáři vyloví. Pak z Tajchu odčerpáme zbytek vody.“

Až rybník „vyschne“, odborníci zjistí, proč se ucpalo potrubí, kudy voda kdysi odtékala. Zatím nikdo přesně neví, v čem je problém. Potápěče nepustily k potrubí více než metr vysoké nánosy bahna.

Letos Povodí Labe počítá pouze s provizorní opravou, po níž Tajch pravděpodobně znovu napustí. „Celková rekonstrukce hráze by se mohla uskutečnit v roce 2016,“ uvedla liberecká primátorka Martina Rosenbergová.

„Pozemky kolem rybníku patří městu, zatímco hráz je majetkem Povodí Labe. Chceme naše pozemky na Povodí Labe převést. Jinak by se nemohlo ucházet o dotaci na rekonstrukci hráze rybníka a odbahnění dna.“

Přes dvacet tisíc kubíků vody

Podle Jarouška si bezpečnostní úpravy rybníka vyžádají desítky milionů korun. Nejde pouze o rekonstrukci prosakující hráze, ale také o vybudování požeráku a bezpečnostních výpustí.

Když z Tajchu začala před dvěma týdny prosakovat voda, bylo v něm mezi dvaceti až třiceti tisíci kubíky vody. Pokud by se hráz protrhla, záplava by ohrozila lidi i majetky pod rybníkem. Díky okamžitému odčerpávání se tlak vody na hráz snižoval a nebezpečí den ze dne klesalo.

„V současné době zůstává v Tajchu necelých osm tisíc kubíků vody. Hladina klesla o více než metr půl a i kdyby hráz povolila, rozlila by se voda jen na louky,“ prohlásila mluvčí magistrátu Zuzana Minstrová.

„Jak ukázaly provedené průzkumy, voda z rybníka prosakuje zřejmě prasklinami kolem některého ze dvou starých výpustních kanálů. V pondělí je potápěči čistili od bahna a odstraňovali z nich betonové plomby.“

Po opravě rybník znovu napustí

Po provizorní opravě nechá radnice Tajch znovu napustit. „Pokud by rybník zůstal přes zimu bez vody, mohla by půda promrznout a uhynuli by živočichové, kteří tam žijí,“ vysvětlila Rosenbergová. „V zimě by také hrozilo popraskání sypané hráze.“

Primátorka dodala, že cílem města je, aby Tajch zůstal i nadále oblíbeným místem pro rekraci Liberečanů.

Odčerpávání vody láká k Tajchu nejen zvědavce, ale i hledače „pokladů“ s detektory kovů. „Na suchých místech se snaží najít šperky, hodinky a další cenné věci, poztrácené ve vodě v minulých letech,“ uvedl Jaroslav Rašín, vedoucí odboru životního prostředí na libereckém magistrátu. „Na dně rybníka leží hodně odpadu, hlavně starého železa.“

Potápěči vylovili z Tajchu rovněž starý trezor. Nechali ho na břehu, přes noc však zmizel.

V rybníce žijí hlavně kapři, ale i dravé ryby jako štiky nebo candáti. Vyskytují se tam rovněž chráněné škeble. Pokud se při vypouštění rybníka ocitnou v ohrožení, magistrát je ve spolupráci s rybáři přestěhuje jinam.