Rychlé šípy v podání novoborských ochotnic.

Rychlé šípy v podání novoborských ochotnic. | foto: N.O.P.O.Ď.

Konec klukovského světa. Rychlé šípy ztvárnila trojice mladých hereček

  • 2
Pozoruhodné představení uchystal novoborský ochotnický spolek N. O. P. O. Ď.: do nové hry Záhada hlavolamu angažoval trojici hereček, které se zhostily rolí části party Rychlých šípů. V pátek má hra od 19 hodin premiéru v novoborském divadle.

Už spojení slov Foglar a ženy je tolik vzdálené, že Rychlé šípy hrané dívkami vzbuzují spoustu otazníků. Dokážou se vcítit do ryze klučičích rolí?

„Celé to naše holčičí angažmá vzniklo především kvůli nedostatku typově vhodných mladých kluků v našem okolí. Proto Jindru Hojera, Červenáčka a Rychlonožku hrají dívky,“ přiznává Kristýna Brožová, která ve hře ztvárňuje Rychlonožku.

Kristýna měla svou situaci usnadněnou tím, že Rychlé šípy v mládí četla a jsou pro ni citovou záležitostí. Lucka Macnerová představující Jindru Hojera však Foglarovky nikdy nečetla ani neviděla.

O to víc se musela ponořit do scénáře a do studia života chlapců. „Dokonce jsem se přistihla, že když jdu po ulici, snažím se sledovat dnešní mládežnické kluky, abych od nich alespoň něco pochytila a mohla to použít v naší hře, aby jim byla v něčem blízká,“ podotýká Lucie.

Pomohlo jí také to, že od dětství měla hodně blízko ke klučičímu světu. „Už na základce jsem spíš směřovala ke klučičím sportům, rvala jsem se s klukama, hodně jsem se s nimi kamarádila. Hrozně ráda jsem nosila doma kostkaté kalhoty po tátovi a košili. Tím chci říct, že mi vlastně nedělá problém hrát kluka.“

A jak dopadl vzhled party Rychlých šípů? Na tuto otázku odpovídá lakonicky Markéta Štipská ztvárňující Červenáčka. „Ve hře se nesnažíme schovávat své ženské křivky ani hlas, tudíž nevypadáme jako banda kluků v dorostu. Působí to velmi přirozeně, na nic si nehrajeme.“

Při zkoušení si herci užili spousty legrace vyplývající z této výměny pohlaví. „Chudák režisér. Ten si těch nadávek vyslechl, když na zkoušce padaly klasické ženské řeči,“ vzpomíná Markéta Štipská.

Přátelství, čest a zodpovědnost

Přenést knižní nebo komiksovou Záhadu hlavolamu na divadelní prkna byl oříšek hlavně pro scénáristu. V originále je totiž příběh poměrně vzdálený dnešní mladé generaci a také nesmírně mravokárný.

„Námi ztvárněné Rychlé šípy jsou uchopeny trošičku jinak - se snahou poukázat, že i dnešní mladí, kteří na sebe kolikrát pohlížejí skrz prsty jen pro svůj styl, si i přes to mají co říct a naopak by spolu mohli daleko lépe komunikovat a utvářet party. Snahou je přiblížit tehdejšího ducha Rychlých šípů k dnešní době. Právě to silné přátelství na mě u Foglara Rychlých Šípů udělalo velký dojem,“ přibližuje Lucie Macnerová.

I přes jistou modernizaci děje zůstaly zachovány hlavní propriety Foglarova světa: přátelství, čest a zodpovědnost. Ostatně potvrzují to i samotné představitelky Rychlých šípů.

„Například když nešťastnou náhodou Rychlé šípy rozhážou nákup staré paní, okamžitě si chybu uvědomí, vyskáčou ze země, na které po vzájemné srážce skončili a střelhbitě slibují, že paní ihned zítra donesou nákup nový. Zdá se mi, že v dnešní době je mravouka hodně důležitá, když se prosazuje v domácnostech uvolněnější výchova a rodiče se méně svým dětem věnují,“ podotýká Macnerová.

„Chceme jim také říci, že nikdy není pozdě začít bojovat za dobrou věc, i když se třeba pravda neukáže hned,“ přitakává Kristýna Brožová.