Měděná postava na špici věže liberecké radnice s bronzovými, ocelovými a...

Měděná postava na špici věže liberecké radnice s bronzovými, ocelovými a zlatými prvky měří 2,2 metru a váží 138 kilogramů. | foto: MAFRA

Měděný rytíř z věže liberecké radnice ožije. Večer se projde po městě

  • 1
Městské informační centrum ve spolupráci se Severočeským muzeem pořádá během července a srpna speciální komentované prohlídky centra Liberce, na nichž se účastníci setkají s oživlým rytířem ze špičky radniční věže.

„Je to akce orientovaná zejména na děti, vstupenka z prohlídky pak poslouží dětem jako volňásek do muzea, kde si mohou rytíře prohlédnout v expozici,“ uvedla Agáta Poláková z Městského informačního centra.

Prohlídka trvá zhruba hodinu a její trasa vede středem města přes Benešovo náměstí směrem k Valdštejnským domkům a poté kolem kina Varšava a kavárny Pošta zpátky k radnici.

Start je každý pátek v 18 hodin. Kapacita je omezena, je nutné si účast zamluvit předem na telefonním čísle 485 101 709 nebo na webu visitliberec.eu.

Rodinné vstupné pro dva dospělé a dvě děti stojí sto korun, samostatný lístek pro dospělého vyjde na padesátikorunu, děti platí polovic.

Rytíře nahradila pěticípá hvězda

Od umístění rytíře na radniční věž uplyne již vbrzku 125 let. Jeho měděná plastika s korouhví byla jako symbol ochrany městských a obchodních práv navržena autorem liberecké radnice Franzem von Neumannem, který se ostatně sám honosil titulem rytíře.

Hotový rytíř byl přivezen v září 1891 do Liberce a 22. září kolem čtvrté hodiny odpolední jej klempíři usadili na nejvyšší místo na špici.

Po vyhnání původních obyvatel začal novým osídlencům rytíř s korouhví vadit coby příliš německý symbol a už v září 1950 se projednávalo jeho sejmutí. To se uskutečnilo 20. května 1952. Jeho místo bylo osazeno pěticípou hvězdou, která za noci rudě zářila. Rytíř skončil v muzeu, ovšem bez korouhve, která se ztratila neznámo kam.

Na počátku minulého desetiletí se v souvislosti s rekonstrukcí špice věže radnice začalo uvažovat i o návratu rytíře. Původní plastika však nebyla v nejlepším stavu a tak bylo rozhodnuto umístit nahoru její věrnou kopii.

„Rytíř je trochu chatrný, některé části už chybějí, leccos se poškodilo při jeho sundávání z věže,“ přiznal Jan Mohr ze Severočeského muzea.

Restaurátoři z dílny Monstranz v Turnově rozebrali rytíře do posledního dílku a každý okopírovali. U jabloneckého uměleckého kováře Jana Nikendeye pak vznikla nerezová konstrukce, na kterou byl rytíř připevněn, stejně jako prapor a čepel.

Rytíř váží 138 kilogramů

Měděná postava s bronzovými, ocelovými a zlatými prvky měří 2,2 metru a váží 138 kilogramů, město přišla na necelé tři miliony korun. Replika rytíře se skládá ze 129 dílů a má pozlacenou špici. Díly k sobě restaurátoři nýtovali, pájeli a šroubovali.

Rytíř drží korouhev s pozlacenou špicí a slouží jako hromosvod. Korouhev se současně i otáčí pro případ silného větru. Kostru sochy tvoří nerezová ocel, aby se předešlo korozi tam, kde se stýká s mědí.

Po více než půl století se tak symbol ochrany městských a obchodních práv Liberce vrátil na špičku zdejší historické budovy radnice na sklonku srpna 2005.