Jan Korytář

Jan Korytář | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

S Kittnerem problém nemám, tvrdí budoucí liberecký primátor Korytář

  • 4
Budoucí liberecký primátor Jan Korytář ze Změny pro Liberec chce, aby se Liberečané v mnohem větší míře podíleli na tvorbě územního plánu. Staví se také proti přílivu nákupních center do Liberce. Jako ekologa ho častěji uvidíte ve vlaku nebo autobuse, i když auto používá také.

Veřejnou dopravu využíváte kvůli ekologickému přesvědčení?

Auto sice používám, ale jezdím častěji kombinací auto, hromadná doprava. Třeba cesta do Prahy je pro mě mnohem příjemnější v autobuse, než když bych se někde potácel v dopravních zácpách.

Většina lidí vás nezná v saku. Jde o vaše image nebo podstatu?

Už jsme se o tom bavili se ženou. Nadále si chci udržet mé civilní vystupování, ale to neznamená, že si nepůjdu koupit druhé sako. Na to, že jsem se dostal do této pozice, musím nějak zareagovat. Zároveň bych byl rád, kdybych byl vnímán jako civilní primátor.

Nakolik bylo reálné, že navzdory velkému náskoku ve volbách nakonec skončíte v opozici?

Pokud by ČSSD či Unie pro sport a zdraví porušila uzavřené dohody, možné by to bylo. Vzhledem k tomu, že se ale obě tyto strany od začátku chovaly důvěryhodně a stabilně, toto nebezpečí nebylo velké. Ale pokud se ptáte, jestli jsem někdy měl obavu, jak to celkově dopadne, tak jsem ji chvílemi měl.

Proč jste trvali na požadavku šesti náměstků?

Na ničem takovém nikdo netrval, šlo jen o součet požadavků všech stran na prvním jednání. Ale z mého pohledu je argumentace počtem náměstků zavádějící. Liberec měl doposud čtyři náměstky a má dvě miliardy dluhů. Já bych s klidem prosadil a před veřejností obhájil i šest náměstků, hrát o jejich počet je pro mě populismus. Nejde přece o to, kolik jich je, ale jaké schopnosti budou jednotliví náměstci mít a jakým přínosem pro město budou

Jan Korytář

Jan Korytář na archivním snímku. "Jako byl Kittner spojován se Synerem, já budu vždy spojován se sdružením Čmelák," říká.

Nakonec jste získali post náměstka pro ekonomiku, který v předchozím období chyběl. Co chcete touto funkcí změnit?

Vzhledem ke stavu městských financí bude tento náměstek klíčový. Jeho hlavním úkolem bude zajistit efektivnější nakládání s rozpočtem města. A také chceme změnit systém přípravy rozpočtu tak, aby Liberečané mohli více ovlivnit to, na co budou jejich peníze, které budeme následující čtyři roky spravovat, vynakládané.

Je reálné, že ve městě konečně vzniknou skutečné cyklostezky?

Je to více než reálné. Již jsme se začali bavit, kolik kilometrů bude uvedeno v našem programovém prohlášení.

Jste připraven na to, že se na vás budou sypat kritiky nebo i osobní útoky?

Nejsem žádné ořezávátko, abych se sesypal pod první kritikou. Myslím, že jsem z opozice docela vyškolen a v politice také nejsem první rok. Pokud se něčeho bojím, tak abychom měli dost času na prosazení potřebných změn. Velké město je jako velká loď, než změní kurz, chvíli to trvá...

V čem bude spočívat nejdůležitější změna, kterou chcete ve vedení města prosadit?

To hlavní bude změna přístupu vedení města ke svým vlastním občanům. Chci, aby Liberečané opět získali důvěru ve svou radnici a svého primátora. S tím souvisí i to, že chci spolupráci všech čtyř stran budovat na vzájemné důvěře a věřím, že tato atmosféra postupně pronikne i do celého města. A asi tušíte, že jako nový primátor nebudu tvrdit, že v Liberci žádná korupce není, to vidím zcela opačně. Korupce a klientelismus jsou hlavním problémem, od kterého se odvíjí většina těch ostatních.

Bývalý opoziční zastupitel Miloš Vajner se obává, že se řadu věcí změnit nepodaří. Jsou totiž ošetřené smlouvami, za jejich vypovězení by město platilo...

Je to možné, že někde nám uzavřené smlouvy podstatně ztíží prosazení potřebných změn, ale jak se říká, kde je vůle, tam je cesta. Jsem připraven hledat řešení i tam, kde je ostatní nevidí. Kdysi mne inspiroval jeden manažer, který vždy, když slyšel od svých kolegů větu "nejde to", odpovídal: Řekni raději "neumím to". Nebude to asi vždy lehké, ale ono to postupně půjde.

Jak budete vycházet s opozicí?

To se uvidí. Já chci nabídnout všem, kdo o to budou stát, možnost aktivně se zapojit do rozhodování o dalším rozvoji našeho města. Se zastupiteli ze všech opozičních klubů, tedy zvolenými za ODS, VV i KSČM budu jednat jako s rovnocennými partnery. Ale ono to bude spíše o lidech než o stranách.

Na zastupitelstvech byly vaše výměny s primátorem Kittnerem vyhrocené. Myslíte, že se to bude opakovat v obráceném gardu?

Dívejte, já jsem s panem primátorem osobní problém neměl. Je pravda, že jsme se na zastupitelstvech dostávali někdy do dosti ostrých konfrontací, ale vždy šlo o věcné problémy, týkající se projednávaných materiálů, nikoliv o osobní rovinu, a poté jsme vždy byli schopni spolu mluvit. Na posledním zastupitelstvu jsem primátorovi i poděkoval za to, že vždy dodržel dané slovo, jednal se mnou korektně a v některých případech byl ochoten přijmout i mé argumenty. To nic však nemění na tom, že náš pohled na svět je dosti rozdílný.

Bude dále vycházet Náš Liberec, časopis doposud namířený proti liberecké radnici? Případně, změní formu a obsah?

Web Náš Liberec bude fungovat dále i proto, že mu poslední týdny podstatně stoupla sledovanost a my bychom jeho náplň rádi rozšířili i o kulturní, občanská a ekologická témata. Ale ještě to zcela vymyšlené nemáme.

Budete dál pokračovat v práci pro občanské sdružení Čmelák?

Ve Čmelákovi chci zůstat v pozici jeho neplaceného předsedy. Na funkci výkonného ředitele, kterou jsem zde také vykonával, již dokončujeme výběrové řízení.

Nebude to střet zájmů kvůli dotacím, které bude dostávat od města?

Určitě se budu dostávat do střetu zájmů, to je jistý. Ale vždy na to budu muset zareagovat. Buď nebudu hlasovat, nebo se Čmelák o některé dotace nebude ucházet. Stejně jako pan primátor je vnímán jako bývalý ekonomický náměstek Syneru, tak já jako ten, kdo přišel ze Čmeláka. Je to ale organizace, kterou jsem spoluzakládal a věřím jí. Když se do těch situací budu dostávat, musí to být veřejné a jasné.

Liberec se v poslední době rozvíjel dosti živelně. Jak by se měl koncipovat nový územní plán?

Základ je ten, že nepodlehnete zájmům silných investorů, ale máte stále na zřeteli zejména potřeby lidí, kteří v městě žijí. Určitě musí vzniknout síť nezastavitelných zelených ploch, zejména v centru města a v okolí velkých sídlišť, kde je velká koncentrace obyvatel. Masivní zástavba okolí sídliště Rochlice je klasickou ukázkou nezvládnutí procesu územního plánování. Stejně tak nechci připustit, aby pod záminkou výstavby průmyslové zóny vznikala další nákupní centra, jak se to stalo v průmyslové zóně Sever, kde je skutečného průmyslu minimum. Hlavně se tvorby nového územního plánu musí v míře mnohem větší než dosud účastnit veřejnost, to bude zcela klíčová novinka.

Bude Jan Korytář dobrým primátorem Liberce?

celkem hlasů: 981

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 15. listopadu 2010. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 467
Ne
Ne 327
Nevím
Nevím 187