Mezi prvními, kdo se svezl po nové sáňkařské dráze byl i starosta Smržovky...

Mezi prvními, kdo se svezl po nové sáňkařské dráze byl i starosta Smržovky Marek Hotovec. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Sáňkaři mohou v Jizerských horách sjíždět z Černé Studnice do Smržovky

  • 0
Jedinečnou zimní atrakci mají ve Smržovce: otevřeli tu čtyřkilometrovou přírodní sáňkařskou dráhu, která vede lesy od rozhledny Černá Studnice až dolů do samotné Smržovky. V Jizerských horách přitom až doposud nic takového neexistovalo.

V Alpách a třeba také v nedalekých Žitavských horách se však přírodní sáňkařské dráhy množí nebývalou měrou.

„Přírodní dráha z Černé Studnice vede po našich obecních cestách a také po lesních cestách. Rozjíždíme ji zatím jen zkušebně,“ říká starosta Smržovky Marek Hotovec. „Na začátek sáňkařské dráhy na Černé Studnici a na konec u vleku Filip ve Smržovce jsme umístili mapky. Na cesty, po nichž se sáňkuje, jsme dali směrové šipky s označením pro pěší zónu a piktogramem sáněk.“

Podle Hotovce město zjišťuje, jaký zájem o sáňkování z Černé Studnice mezi lidmi bude.

Naději mu dává facebooková stránka s názvem Přírodní sáňkařská dráha Smržovka – stává se den ode dne populárnější. Líbí se už několika stovkám fanoušků.

„Majitel Parkhotelu Patrik Bonan projel dráhu se čtyřkolkou s válcem vzadu,“ uvádí Miloš Morávek, zakladatel přírodního sáňkování v Jizerských horách. „Sněhu je tam dost, ale není pevný a utažený. Sáňky po něm nejedou zatím příliš rychle. Tam, kde cesty klesají jen mírně, musí člověk sesednout a chvíli je táhnout. Ale do víkendu chceme sypký sníh ujezdit auty.“

Turistická dráha z Černé studnice protíná na jednom místě vozovku do samoty Berany. Tam sáňkaři najdou upozornění, aby sesedli a silnici bezpečně přešli.

Radnice ve Smržovce rozvíjí přírodní sáňkování dohromady s podnikateli. Za čas by se v chatě na Černé Studnici mohly půjčovat sáňky. Pokud by se našlo dostatek zájemců o svezení z Černé Studnice přímo ve Smržovce, majitel vleku Filip by je vyvážel nahoru mikrobusem.

Přírodní dráha z Černé studnice slouží zatím jen rekreačním sáňkařům. V dolním úseku nad vlekem Filip by se ale jednou dalo i závodit. „Zatím jsme našli asi tři sta metrů dlouho cestu v Nové Vsi s několika zatáčkami, kde můžeme trénovat i ve velkých rychlostech,“ prozrazuje Morávek. „Pohlídáme si, aby tam nevjížděla žádná auta.“

Černá Studnice se řadí mezi kolébky sáňkování v Česku. Prvního ledna 1911 tam vznikla turistická a současně závodní sáňkařská dráha, jež končila až v Jablonci.

Lidé se tenkrát vypravili na výlet na Černou Studnici, dali si tam jídlo a grog, půjčili si saně a sjeli na nich dolů. V Jablonci je zase odevzdali a a když se jich tam nashromáždilo víc, koňský povoz je zase odvezl na Černou Studnici.