Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje vznikla v roce 2003. Ročně vyjedou záchranáři k více než 60 000 případů. Před pár lety dostala záchranka nová auta Škoda Yeti.

Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje vznikla v roce 2003. Ročně vyjedou záchranáři k více než 60 000 případů. Před pár lety dostala záchranka nová auta Škoda Yeti. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Pacienti budou mít větší šanci na záchranu, v sanitkách budou tablety

  • 5
Záchranná služba v Libereckém kraji vybaví nové sanity, které dostane na podzim, tablety. Umožní jí to posílat informace o stavu pacientů do nemocnic elektronicky v předstihu. Záchranáři také zjistí, zda se lidé, kteří potřebují jejich pomoc, s něčím v nemocnici v minulosti léčili.

Nový způsob komunikace začne záchranná služba v dohledné době testovat s Krajskou nemocnicí Liberec. Cílem je postupně zapojit do projektu všechny nemocnice v kraji.

„Když bude výjezdová skupina na místě zásahu nebo na cestě, tak určité penzum informací bude moci nemocnici předávat předem, aby měla dopředu co nejobsáhlejší informaci o pacientovi,“ řekl lékařský náměstek Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Jan Lejsek.

Za posun k lepšímu to považuje i přednosta centra interních oborů liberecké nemocnice Tomáš Klimovič.

„Pro nás to bude výhoda v tom, že se na pacienta budeme moci dopředu připravit. To znamená, víme, kdo k nám jede a můžeme se třeba podívat na jeho předchozí zdravotní dokumentaci,“ uvedl Klimovič.

Do zdravotních dokumentací pacientů liberecké nemocnice budou moci přes tablety nahlížet i záchranáři.

„Abychom ještě před vlastním výjezdem věděli, s čím pacient stonal, jaké užívá léky, na kterých odděleních byl vyšetřen a s jakým závěrem. Nám to pomůže při rozhodování o závažnosti stavu, zvolení medikace,“ uvedl Lejsek.

Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje vznikla v roce 2003. Ročně vyjedou záchranáři k více než 60 000 případů. Pořízení tabletů a dalších technologií je součásti zakázky za bezmála 80 milionů korun, v jejím rámci získá záchranná služba do konce listopadu 20 sanitek Mercedes-Benz.

Podle Lejska nejsou jediní, kdo takový systém zavádí. „Nejdále jsou na Vysočině, podle nich se učí zbytek republiky,“ řekl.

Tablety už používají také třeba v Karlových Varech. Zařízením je tam vybaveno 41 ze 45 vozidel záchranné služby.

Kromě jiného zde tablety slouží k tomu, že se informace o pohybu vozidla zpětně promítá na dynamickou mapu zdravotnického operačního střediska. Dosud viděla dispečerka pouze polohu vozu na mapě. Nyní vidí i to, zda je vůz ještě u pacienta, na cestě do nemocnice, nebo je již volný.

,