Ondřej Pleštil vynese na Mont Blanc vozíčkáře Jakuba Ševčíka.

Ondřej Pleštil vynese na Mont Blanc vozíčkáře Jakuba Ševčíka. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Horolezci chtějí vynést vozíčkáře na Mont Blanc. Už zdolali Sněžku i Rysy

  • 11
Už za měsíc vyrazí Ondřej Pleštil a Jakub Ševčík z Liberce zdolat nejvyšší vrchol Evropské unie - horu Mont Blanc. Na tom by nebylo nic neobvyklého, pokud by jeden z nich nebyl upoután na invalidní vozík a druhý ho nenesl na zádech.

Do výšky 4 809 metrů nad mořem nepůjdou sami. Společnost jim bude dělat ještě Zdeněk Pácha z Olomouce, který vynese dalšího vozíčkáře Michala Koutného.

„Celá akce je nápad Zdeňka Páchy, který je mimo jiné rekordmanem ve vynášení sudů na Ještěd. Vyhrál dokonce i závod Spartan race a ve svých padesáti letech má neuvěřitelnou kondici,“ přiblížil Liberečan Ondřej Pleštil.

Výstup s vozíčkáři na zádech už si oba několikrát vyzkoušeli. Zdolali třeba Sněžku i Ještěd a před třemi lety vylezli na Rysy ve slovenských Tatrách.

Pleštil nejdříve nápad svého kamaráda Páchy, aby se pokusili i o výstup na Mont Blanc, považoval za nesmysl. Jenže když se potom bavili i s profesionálními horolezci, postupně došli k názoru, že by to uskutečnit šlo.

Momentálně Zdeněk Pácha vyvíjí speciální krosny, v nichž by se jejich pasažérům pohodlně a bezpečně sedělo. Zároveň musejí být z lehkého a odolného materiálu, aby celková zátěž nebyla příliš velká. I tak ale ponesou oba na zádech minimálně padesát kilogramů.

„Živá váha se chová trochu jinak, než když nesete na zádech třeba sud. Je jinak rozložená, mnohem větší riziko hrozí i při pádu. Na sobě proto budeme mít feratové sety, abychom se nezranili a kluci k nám budou pevně připoutáni. V nošení se budeme střídat,“ přiblížil Pleštil.

Výprava čítá i profesionální vůdce

Výprava bude čítat dohromady třináct až patnáct členů, z toho bude čtyři až šest nosičů, dva profesionální horští vůdci, jeden zdravotník a pomocná síla.

„Kluky obdivuji, dávají se nám úplně všanc, musejí na nás spoléhat. Nevím, jestli bych to já osobně dokázal,“ doplnil Pleštil.

Jakub Ševčík přiznává, že bez toho, aniž by měl ke svému nosiči absolutní důvěru, by to nešlo.

„Je to pro mě zajímavá zkušenost, už před třemi lety jsem si to vyzkoušel na Slovensku. Teď před výstupem na Mont Blanc se trochu bojím, není to žádná sranda. Je to pořádná výška, v jednom úseku tam navíc dost padají kameny. Z téhle hory mám respekt,“ přiznává šestadvacetiletý muž, kterého na invalidní vozík upoutal druh dětské mozkové obrny.

Jeho blízcí jej prý považují za blázna, na druhou stranu ho ale obdivují. „Jsem na to zvědavý a moc se těším,“ dodává Ševčík.

Vozíčkář skákal i padákem

Adrenalin má v krvi. Před měsícem absolvoval tandemový seskok padákem, za sebou má i vyhlídkový let a do budoucna plánuje let balonem. Navíc je zapáleným fotbalovým a hokejovým fanouškem a závodně hraje také bocciu, hru podobnou petangu.

Expedice začíná 27. července v Rakousku, o tři dny později by měl proběhnout výstup na vrchol hory z chaty Gouter ve výšce 3817 metrů.

„Uvidíme, jaké bude počasí. Pokud to nepůjde ten první den, máme ještě k dobru den následující. Ale samozřejmě jsme připraveni i na variantu, že to nevyjde. Nechceme jít do žádného rizika, chceme se hlavně vrátit domů,“ doplnil Pleštil.

Mont Blanc, v překladu bílou horu, není dobré podcenit. Každoročně si vyžádá padesát obětí.

Celá akce vyjde na zhruba tři sta tisíc korun. Peníze organizátoři shánějí, kde se dá. Patnácti tisíci korunami přispěl liberecký primátor, 25 tisíc dal jeho olomoucký kolega, přes sedmdesát tisíc přislíbil Liberecký kraj. Přispět mohou i další zájemci přes portál darujme.cz, bližší informace se dozví na stránkách www.bezvoziku.cz.