Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

Šestnáctiletý „pirát“: Filmy jsem sdílel pro zábavu, vydělal jsem si pár tisíc

  • 13
Policie obvinila z nelegálního sdílení filmů šestnáctiletého mladíka z Liberce. Dal na internet odkazy k bezplatnému sledování dvou a půl tisíc filmů, čímž způsobil škodu za 138 milionů korun. Mladý "pirát" může teď jít až na dva roky do vězení a možná bude muset škodu splácet.

Mladík tvrdí, že svůj ilegální filmový web provozoval víceméně pro zábavu a rozhodně na něm mnoho nevydělal.

"Když jsem měl štěstí, tak mi zbylo něco kolem dvoutisícovky za měsíc, ale poslední čtyři měsíce jsem víc musel dát, než se mi vrátilo, a samozřejmě ne každý měsíc jsem měl štěstí," řekl v rozhovoru pro server Pirátskénoviny.cz.

Pirát obviněn

Mladého piráta už kriminalisté obvinili, vzhledem k jeho nízkému věku mu hrozí maximálně dva roky vězení. Soud mu může uložit i peněžitý trest nebo zabavit majetek.

"Takové řeči, jako že jsem vydělal několik desítek tisíc za měsíc, jsou samozřejmě hlouposti a divím se, jak to někdo může říct. Za celou dobu provozování cinemaworld.biz (takovou adresu měla jeho internetová stránka - pozn. red.) jsem měl obrat asi čtyřicet tisíc korun, čistý zisk byl za ten rok a půl okolo patnácti tisíc," dodal.

Česká protipirátská unie má ovšem jiný názor. Mladík se podle ní provinil tím, že zpřístupnil 2 500 odkazů k filmům, které mohli lidé sledovat on-line. Za jedno zhlédnutí filmu vyčíslila protipirátská unie škodu patnáct nebo třicet korun, za epizodu seriálu pět nebo deset korun.

Šéfka České protipirátské unie Markéta Prchalová se navíc domnívá, že je škoda podhodnocená. "Vycházeli jsme z legitimních částek, které požadují provozovatelé těchto služeb, a pokrátili jsme je minimálně na polovinu, aby to bylo snesitelné. Jinak by ta škoda byla mnohem větší," řekla Prchalová.

Není jisté, zda šlo o zločin, míní odborník

"V trestním řízení se rozhoduje především o vině pachatele a případném trestu, ne o otázkách výpočtu škody. Distributor se proto může náhrady škody domáhat v civilním řízení, i když v trestním řízení škoda přiznána nebyla," vysvětlil mluvčí libereckého státního zastupitelství Petr Hořín.

Podle něj to rozhodně není tak, že by každý člověk, který si film stáhl, na něj přišel jinak do kina nebo si ho koupil. "Proto nelze klást rovnítko mezi stažení filmu a ušlý zisk distributora," míní státní zástupce.

A například Jaroslav Kučera, vedoucí mediálního odboru České pirátské strany, si myslí, že se mladík nedopustil ničeho nezákonného.

"Jednalo se o stránku, která pouze zprostředkovávala další obsah. Jsou to jen linky. Pokud z toho měl ten člověk nějaké příjmy, ať už z reklamy nebo z esemesek, šlo by spíš o krácení daně, a ne porušování autorského práva," řekl Kučera. Totéž tvrdí i sám obviněný.

Myslel jsem, že nedělám nic špatného, říká mladý "pirát"

V tiskové zprávě protipirátská unie uvedla, že prostřednictvím mladíkova webu došlo ke zhlédnutí 15,5 milionu filmů.

"To rozhodně ne. Návštěvnost udávaná na webu byla samozřejmě zkreslená, abych zvýšil prestiž webu. Denní průměr byl okolo sedmi tisíc lidí. To, že se mi párkrát podařilo dostat na patnáct tisíc lidí za den, byla výjimka, a ne pravidlo," uvedl mladík.

Mladého provozovatele stránky nejspíš čeká soud. Sám ovšem říká, že žil v iluzi, že nedělá nic špatného. "Většina názorů směřovala k tomu, že se nejedná o zločin, a tím jsem se také řídil. Dnes toho trochu lituji, především toho, že jsem se dostatečně neinformoval," uzavřel.