Důl a elektrárna Turów.

Důl a elektrárna Turów. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Sesuv v dole Turów poškodil stroje. Polské uhlí může na severu Čech chybět

  • 5
Levné polské uhlí je nedostatkovým zbožím. Poláci totiž pozastavili dodávky kvůli havárii v polském hnědouhelném dole Turów v Bogatyni nedaleko Liberce. Na konci září nastal v Turówě masivnímu sesuvu, který poničil stroje.

„Podle našich informací polské uhlí kvůli závalu není a v dohledné době nebude,“ zmínil František Kryšpín, místostarosta obce Habartice na česko-polské hranici. Z necelých pěti set obyvatel obce topí polským uhlím desítky domácností. „Lidí se to hodně dotkne. I když polské uhlí není tak výhřevné, je o třetinu až polovinu levnější,“ zmínil Kryšpín.

„Polské uhlí vůbec není. V dole nám říkali, že by výpadek měl trvat nejméně do prosince. Myslím ale, že ve skutečnosti nikdo neví, jak rychle se všechno opraví a jestli uhlí pro domácnosti vůbec bude. Důl je napojen na elektrárnu a prodej lidem je jen podružný efekt těžby,“ řekl jednatel společnosti Paliva Bernat Dan Bernat.

Sezóna bez polského uhlí

Dokonce se domnívá, že tuto topnou sezónu se budou muset čeští odběratelé bez polského uhlí obejít. „Nevěřím, že se do jara podaří dodávky obnovit,“ myslí si Bernat.

„Současný výpadek se může týkat až stovek rodin na Frýdlantsku,“ poznamenal předseda Dobrovolného svazku obcí Mikroregion Frýdlantsko a starosta obce Heřmanice Vladimír Stříbrný.

I když je polské uhlí nekvalitní, rychle hoří a méně hřeje, řada lidí o něj stojí hlavně kvůli ceně. Zatímco metrák českého uhlí stojí přibližně 300 korun, polské lze pořídit i pod 200 korun. „Kvůli menší výhřevnosti ho sice v kotlích skončí víc, cena je ale natolik nízká, že ho lidé kupují. Zároveň je určeno ke spalování při vysokých teplotách. Když jím lidé topí v kotlích, znečišťují mnohem víc ovzduší,“ poznamenal Stříbrný.

Uhelné sklady Arnoltice na svých stránkách také oznamují, že polské uhlí nemají. Jednatel firmy ale havárii jako velký problém nevidí. „V pátek ho už budeme mít, v tomto týdnu se začalo prodávat. Nejprve zásobovali spíš polskou stranu, potom i české firmy, které s nimi mají smlouvu. Problém v tom nevidím,“ poznamenal Miroslav Pilz.

„Než se dolu podaří ten problém úplně odstranit, možná skutečně potrvá rok, protože je tam masa hlíny a mají zavalený stroj. Ale nějak se s tím už dokázali poprat. Musejí zásobovat elektrárnu,“ dodal Pilz. „Polské uhlí vůbec nevedu, protože ho nepovažuji za uhlí, ale spíš za kůru. Lidé se po něm i tak hodně ptají,“ řekla Eva Kohoutková z Uhlířství Frýdlant.

Sesuv měřil stovky metrů

Sesuv půdy byl velmi rozsáhlý. Měřil několik set metrů a zničil strojní zařízení jámy. Bezprostředně po sesuvu uvedla společnost PGE, že zásoby uhlí pro elektrárnu nejsou ohroženy.

Elektrárna nyní využívá zásobníky s uhlím. Od 28. září byl ale až do odvolání pozastaven dovoz a prodej uhlí pro jiné zákazníky. Na dotaz MF DNES kdy se dodávky soukromým odběratelům dostanou na původní úroveň, se PGE nevyjádřila.

Kvůli výpadku dodávek uhlí z Polska už společnost Severní energetická připravila mimořádné dodávky tříděných druhů uhlí pro spotřebitele na Frýdlantsku a Plzeňsku. Mimo jiné připravila i speciální druh uhlí, tak zvanou pecku. Vlastnostmi se podobá uhlí dodávanému z Polska, je ale minimálně o čtvrtinu výhřevnější. „Cenově se přitom pohybuje výš řádově jen o desetikoruny. Může být tedy řešením pro seniory i sociálně slabší odběratele,“ stojí na webu společnosti.