Lidé z Heřmanic odklízejí po povodni trosky. (9. srpna 2010)

Lidé z Heřmanic odklízejí po povodni trosky. (9. srpna 2010) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Shrnutí povodní na severu Čech: Bylo to horší než v roce 2002

Pět lidských životů, miliardové škody, tisíce evakuovaných lidí, stržené domy, poničené silnice a mosty. Taková je statistika velké vody měsíc poté. S nápravou škod začala v Chrastavě pomáhat také třicítka odsouzených z nejlehčích nápravných zařízení.

Na ulici - či spíše jejím torzu - tlačí mladá maminka kočárek s ročním kojencem. Prší, ale dítě není přikryté peřinkou ani dečkou, pod hlavou nemá ani polštářek. Není to obrázek z konce druhé světové války. Tak vypadala Chrastava těsně po povodni, od které uplynul měsíc.

"Někteří lidé přišli o všechno, silnice, mosty pryč, domy v troskách, říční koryto zavalené popadanými stromy, žádní králíci, slepice, kočky, jen pár toulavých psů jsem potkal," popisoval první dojmy z postižených obcí Josef Němec, velitel dobrovolných hasičů z obce Lazsko na Příbramsku.

MĚSÍC PO POVODNI

V kraji už je sjízdných většina silnic, provizorně byla opravena také silnice z Chrastavy do Nové Vsi pro osobní a hromadnou dopravu. Ve Vítkově armáda dokončila stavbu dvou provizorních mostů. V Heřmanicích a ve Višňové je však stále 32 osob bez pitné vody. Stav nebezpečí skončil oficiálně včera.

Spolu s několika kolegy pomáhal při odstraňování následků velké vody. "Přijedeme do Raspenavy, vidím babičku. V ruce drží květináč s muškáty, za ní zbořený dům," líčil. Podobných příběhů jsou tisíce. "Jsem dost otrlý, ale tohle je horší než povodně v roce 2002. Absolutní apokalypsa," dodal hasič.

V kraji pokračuje vyčíslování škod. "Dosud je sečteno 50 zasažených obcí z celkového počtu 79 a částka se již vyšplhala na 5,38 miliardy korun. Nejsou v ní ale ještě započítány některé z nejpostiženějších obcí, například z Frýdlantu, Hrádku nad Nisou nebo Chrastavy," informuje mluvčí kraje Květa Šírová.

V kraji odklízí trosky stovka vězňů

Ve Frýdlantu vypočítali škody na městském majetku na 266 milionů korun. Hrádek hlásí 130 milionů na komunikacích a mostech a 37 milionů v rekreačním areálu Kristýna.

"Voda zaplavila v našem městě téměř 600 set domů, celkem deset jich bude zdemolovaných, zničených je padesát mostů, lávek a propustků," vypočítává Vít Štrupl z hrádeckého krizového štábu.
Lidé z Heřmanic odnášejí nábytek poškozený povodní. (9. srpna 2010)

Lidé z Heřmanic odnášejí nábytek poškozený povodní. (9. srpna 2010)

V Chrastavě odhadují škody mezi 150 až 180 miliony korun. "Největší jsou na mostech a komunikacích," upřesňuje Jakub Dvořák z chrastavské radnice.

Dva mosty v Chrastavě a sedm lávek voda zcela zničila, dva poškodila. "Další mostky, minimálně deset, je poškozených ve Vítkově, který je součástí Chrastavy," uvádí.

Ve městě od pátku pomáhá s odklízením škod zhruba 30 odsouzených z nejlehčích nápravných zařízení. V kraji celkem pracuje stovka vězňů, například v Dětřichově, Černousích, Raspenavě a Hrádku nad Nisou.

"Pro obce je to velká pomoc poté, co se z oblasti pomalu začínají stahovat vojáci a hasiči," konstatuje Stanislav Eichler, hejtman Libereckého kraje. Armáda má v Libereckém kraji nasazeno 153 vojáků s 82 kusy těžké techniky.