Halda vznikla na soukromém pozemku se souhlasem místního stavebního odboru....

Halda vznikla na soukromém pozemku se souhlasem místního stavebního odboru. Stojí jen dvě stě metrů od hamerského náměstí a kostela. Místní obyvatelé se obávají, že zde halda zůstane navždy a bude se na ní točit těžká technika s podezřelým nákladem. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Horské město se bouří, přímo v jeho centru roste obrovská skládka

  • 0
Prach, hluk, špína a navíc strach o děti na cestě do školy. To všechno s sebou přinesla skládka uprostřed Velkých Hamrů, jen 200 metrů od náměstí a kostela. Lidé si na ni stěžují a zastání hledají u Libereckého kraje, České inspekce životního prostředí a ministerstva životního prostředí.

„Nechápu, jak to mohlo město povolit, “ zlobí se Jarmil Menšl, iniciátor protestů. Stížnost proti skládce podepsalo 70 lidí. Na pondělní projednávání jejich podnětů ale nikdo z nich nedorazil.

Halda vznikla na soukromém pozemku se souhlasem místního stavebního odboru. „Ukládání odpadu tam povolil kraj,“ hájí se vedoucího stavebního odboru Petr Brezar.

Na místě, kde navážku hromadí, bývala původně, kolem roku 1900, zřejmě cihelna, po které zůstala jen vlhká kotlina.

Tu teď společnost s ručením omezeným SIZ postupně likviduje.

V aktuálním výpisu ze živnostenského rejstříku má firma SIZ vystavenou živnost na provádění staveb právě na Brezara.

Ačkoli své počínání prezentuje jako terénní úpravy, lidé se bojí, že se skládka, na níž skončila i část nepotřebné zeminy vytěžená při obnově železnice na trase Tanvald - Jablonec a z modernizace tanvaldského nádraží, bude trvalou deponií, tedy meziskladem, na němž se bude stále točit těžká technika s podezřelým nákladem.

„Než to zavezli hlínou, smrděla halda pořádně ropou,“ říká Josef Havelka z Jablonce.

Kdoví co bude, když přijde liják

Také Jiří Voneš, kterému pyramida vyrostla přímo na hranici pozemku, se podivuje, že obec něco podobného mohla povolit.

„Netušil jsem, že to bude tak vysoký zásyp. Měl jsem si vzít raději právníka,“ lituje. Bojí se, co by se stalo, kdyby přišel větší liják. Se stavební firmou se zatím domluvil alespoň na omezení provozní doby od 8 do 16 hodin.

Podle spolumajitele společnosti SIZ Lubomíra Kouble, který je současně radním a zastupitelem ve Velkých Hamrech, se nemají místní proč strachovat. Na skládce podle něj skončila jen čistá zemina a suť z demolic, zatímco kontaminovaný odpad se odvezl na speciální zajištěnou skládku.

Lidé tomu ale nevěří. Případ začalo sledovat i občanské sdružení Tanvald 21. století.

„Chceme doložit, kolik zeminy šlo na zajištěnou skládku,“ říká jeho zástupce Jiří Feryna.

Také Česká inspekce životního prostředí již odebrala na místě vzorky a odeslala je k analýze. Výsledky bude mít k dispozici podle zástupce vedoucího odboru Jaroslava Pelanta zhruba do dvou týdnů.

Starosta Jaroslav Najman míní, že potom se lidé uklidní. Velké Hamry podle něj mají omezené pravomoci, protože skládkování povolil kraj a odbor životního prostředí není v Hamrech, ale v Tanvaldu.