Arnoltická skládka vzplála loni na podzim.

Arnoltická skládka vzplála loni na podzim. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Za obří nelegální skládku padla obří pokuta. Firma zaplatí 25 milionů

  • 4
Rekordní pokutu ve výši pětadvaceti milionů korun udělila Česká inspekce životního prostředí v Liberci firmě Nisa Recycling. Společnost v roce 2005 nezákonně dovezla do Arnoltic na Frýdlantsku tisíce tun odpadů, většinou starého textilu a plastů.

"Pokuta je tak vysoká proto, že přibližně stejná částka bude potřeba k odstranění skládky. Pokuta už nabyla právní moci, přestože si firma Nisa Recycling nevybírá poštu, nereaguje na e-maily, nekomunikuje," uvedla vedoucí oddělení odpadů České inspekce životního prostředí Drahuše Dráská.

Bude těžké peníze z firmy dostat. Její jednatel je totiž Moldavan Ivan Barbescu, který má zahraniční pobyt hlášen ve městě Cimislia nedaleko rumunských hranic. Jestli tam žije, však nikdo nedokáže zjistit.

"Je to typický bílý kůň, a proto jsme podali trestní oznámení na manipulaci s obchodním rejstříkem. Policii se v tomto bodě nepodařilo vinu prokázat, ale stále řeší naše druhé podání. Myslíme si, že ten, kdo do Arnoltic starý textil přivezl, se dopustil trestného činu neoprávněného nakládání s odpady," vysvětlila Dráská.

Přestože firma přivezla odpady na Frýdlantsko již v roce 2005, problémy s nimi začaly o dva roky později, kdy začaly skládky na Frýdlantsku hořet.

Největší požár, při kterém asistovalo 150 dobrovolných a profesionálních hasičů a těžká technika, byl na podzim roku 2012 v Arnolticích. Stejně jako v předchozích případech staré hadry z Rakouska, Německa a Česka někdo úmyslně podpálil.

Od té doby je tato skládka pod přísnějším dohledem jak obce Bulovka, která tam umístila fotopasti a zařídila hlídání, tak státní policie.

"K tak velkému požáru už dojít nemůže. Teď máme ale větší problémy se zloději kovů. Ocelokolnu, v níž odpady hořely, už skoro celou rozebrali. Většinou to jsou Poláci," připomenula Romana Šidlová, starostka Bulovky.

S odstraněním skládky možná pomůže německá strana, kraj s ní teď vyjednává. "Minulý týden jsme byli v Lipsku, kde jsme jednali se dvěma státními organizacemi, mimo jiné se spolkovou agenturou, která se zabývá odstraňováním černých skládek v bývalém východním bloku. Měli jsme s sebou soudní znalecký posudek, ve kterém je to, odkud odpady pocházejí a jejich složení. Německá strana naše požadavky ani cenu nezpochybnila, jen si vyžádala další doklady," informoval náměstek libereckého hejtmana pro životní prostředí Josef Jadrný.

Částka, kterou chce Liberecký kraj získat z německé strany, je 450 tisíc eur. Ta by měla přibližně pokrýt polovinu nákladů na odstranění skládky.

"Kolik to bude stát, se teprve ukáže, protože výsledná cena vyjde z výběrového řízení," upozornil Jadrný.

Na otázku, kdy se fyzicky začne nebezpečná skládka z Arnoltic odstraňovat, odpověděl: "Slíbil jsem, že do konce roku se s tím začne a tak to také bude. Výhodou je, že v zimě mají spalovny o takový odpad větší zájem, a že většina arnoltické skládky skončí právě v nich. Recyklovat z nich půjde maximálně jedno a půl procenta."