Aukční lahev je stoprocentní ruční práce. Než jich desítka opustila Lindavskou sklárnu, několik jich skláři rozbili nebo jim popraskaly. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Unikátní „popraskaná“ pivní lahev pro aukci iDNES.cz dala sklářům zabrat

  • 3
Kdo by si tuhle pivní lahev chtěl koupit, musel by mít pořádně naditou peněženku. Loni se desítka podobných vydražila za více než půl milionu. I letos nechal Plzeňský Prazdroj zhotovit ve sklárnách Ajeto v Lindavě na Českolipsku deset pivních lahví, které se 4. prosince vydraží na portálu iDNES.cz.

Výtěžek dostane centrum Paraple, pomáhající vozíčkářům.

Redakce iDNES.cz vznik desítky lahví sledovala. Byl to složitý proces, neboť lahve se vyrábějí pomocí technologie krakelování, neboli umělého zestaření. Povrch je popraskaný, praskliny ale nejdou do hloubky, takže lahev je použitelná.

Sklo je živý organismus

Na začátku procesu je výkres, který se v počítači převede do 3D modelu. Z něj se vytiskne a zhotoví střih, podle kterého se vyrobí dřevěná forma. A do ní se vkládá koule z vytvarovaného a vyfoukaného skla.

„Je to stará technika složitá i pro zkušeného skláře. Sklo je živý organismus a dokud nemáte na stole vychladlý výrobek, nikdy nevíte, jak to dopadne,“ komentoval ještě před výrobou lahví Marek Bartko, koordinátor party sklářů. Ti pak museli zúročit všechen svůj um, neboť se mohli spolehnout jen na své ruce.

Lahev se nesmí moc dlouho máčet

„Lahev se ještě žhavá musí vyjmout z dřevěné formy a ponořit do studené vody, aby sklo popraskalo. Nesmí tam být moc krátce, ani moc dlouho. A v tom je ten vtip - nemáme tu teploměry a je jen na zkušenosti skláře, jak rychle lahev vytáhne,“ vysvětlil Bartko.

Design lahve navrhla mladá autorka Miroslava Kupčíková ze Zlína, držitelka mezinárodní sklářské ceny Stanislav Libenský Award. Její návrh oslovil plzeňský Prazdroj v konkurenci několika desítek dalších nejvíce.

„Asi to bylo díky technice krakelování, tu ještě na pivní lahev nikdo nepoužil,“ podotkla designérka. Té spolupráce s pivovarem přinesla nečekaný úspěch, ve svých čtyřiadvaceti letech získala práci v galerii Václava Chada ve Zlíně.

Dražit se bude v prosinci

Desítka hotových lahví bude vydražena v internetové aukci 4. prosince na iDNES.cz.

Alice Pašková z Plzeňského Prazdroje připomněla, že loni se lahve vydražily za 520 tisíc korun. Centrum Paraple za ně nakoupilo polohovací lůžka (více o dražbě čtěte také zde).

„Doufám a přeji si, že letos tuto částku ještě překonáme,“ uvedla Pašková. Do aukce se může přihlásit každý. Loni se dražby účastnili i Češi pracující v Belgii a Velké Británii, jeden z dražitelů žije ve Spojených státech amerických.