Ministr školství Josef Dobeš po návštěvě sklářské školy v Kamenickém Šenově

Ministr školství Josef Dobeš po návštěvě sklářské školy v Kamenickém Šenově přišel s nápadem převzít podobná zařízení přímo pod ministerstvo jako takzvané rodinné stříbro. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Sklářská škola zůstala kraji, ministerstvo ji finančně podpořilo

  • 0
Ministerstvo školství dá třem sklářským školám v Libereckém kraji na letošní rok téměř pětimilionovou dotaci. Mezi nimi je i sklářská průmyslovka v Kamenickém Šenově, kterou chtěl původně ministr školství převést pod své ministerstvo jako "rodinné stříbro". Škola však zůstala Libereckému kraji.

Ministerstvo rozdělí dotaci 4,8 milionu korun mezi tři sklářské školy v Kamenickém Šenově, Novém Boru a Železném Brodu. "Rozhodli jsme se podpořit praktickou část vzdělávání na sklářských školách formou rozvojového programu," řekl náměstek ministra školství Ladislav Němec.

Sklářská škola

Uměleckoprůmyslová škola v Kamenickém Šenově vznikla roku 1856 na přání místních výrobců.

Dobré výsledky sklářské školy v Kamenickém Šenově uspíšily rozhodnutí založit podobnou školu také v Novém Boru (1870).

V roce 1952 byla škola v Kamenickém Šenově zrušena, ale již po pěti letech bylo vyučování obnoveno. Až do konce roku 1961 byla pobočkou sklářské školy v Novém Boru. Potom se osamostatnila.

Příspěvek od státu je určený na letošní rok. "Jsem přesvědčen, že jsme nalezli pro letošní rok vhodné řešení při zajištění podpory i dalšího fungování všech tří středních sklářských škol," prohlásil náměstek libereckého hejtmana Radek Cikl. Co bude v letech příštích, však zůstává nejasné.

Střední průmyslovka v Šenově je jednou z nejstarších sklářských škol na světě. Hrozil jí zánik, když ji chtěl Liberecký kraj sloučit se stejnou školou v Novém Boru. Proti tomuto záměru se postavili studenti. Krajští zastupitelé jim nakonec vyhověli a sloučení škol zamítli (více čtěte zde).

Šenovskou sklářskou průmyslovku pak navštívil ministr školství Josef Dobeš, který zde představil myšlenku vytvořit seznam "rodinného stříbra" mezi školami, které by převedl pod ministerstvo (o jeho návštěvě více zde).

Převod pod ministerstvo by byl nesystémový

Škola v Šenově měla pod něj spadat už od loňského září. Liberecký kraj však na bezúplatný převod na stát čekal marně. Podle náměstka Němce byla původní Dobešova myšlenka dobrá, ale podle něj jde o nesystémový krok.

"Převzetí bylo prvním nástřelem řešení situace sklářských škol v Libereckém kraji. Pak jsme začali přemýšlet nad tím, jak to řešit systémověji, protože Kamenický Šenov by se stal jednou jedinou střední odbornou školou, kterou by ministerstvo zřizovalo," řekl Němec.

Náměstek dodal, že se s krajem nakonec dohodli na kompromisní variantě záchrany všech tří škol. "Pro školní rok 2012 a 2013 budou mít stabilizovanou studijní nabídku. Finančně je zajistíme z hlediska provozu jejich sklářských zařízení. Pak budeme s krajem řešit, jak dál řešit celou soustavu středních škol," dodal náměstek.

,