Protest studentů proti spojování sklářských škol v Kamenickém Šenově a Novém

Protest studentů proti spojování sklářských škol v Kamenickém Šenově a Novém Boru. (16. listopadu 2010) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Sklářské školy se přetahují o studenty, za pomluvu si hrozí soudem

  • 0
Sklářské školy v Novém Boru a v Kamenickém Šenově se vzájemně obviňují ze snahy odlákat si studenty. Ředitel šenovské školy, kterou má od Libereckého kraje převzít ministerstvo školství, tvrdí, že v konkurenční škole v Novém Boru přestanou nabírat nové studenty. To rozčílilo vedení novoborské školy, na jejíž stranu se postavil kraj.

Co vyhrocenému sporu předcházelo? Šenovská škola zveřejnila v říjnu na veletrhu Educa v Liberci text tiskové zprávy ministra školství Pavla Dobeše.

Mimo jiné se v ní píše: "Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy hodlá dostát svým slibům a zachránit Střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou v Kamenickém Šenově. A to přesto, že Liberecký kraj neuskuteční své plány ohledně optimalizace sítě středních škol v rozsahu, v jakém se předpokládalo." (O slučování škol čtěte zde.)

Sklářská škola

Uměleckoprůmyslová škola v Kamenickém Šenově je nejstarší sklářskou školou na světě. Vznikla roku 1856 na přání místních výrobců.

Dobré výsledky sklářské školy v Kamenickém Šenově uspíšily rozhodnutí založit podobnou školu také v Novém Boru (1870).

V roce 1952 byla škola v Kamenickém Šenově zrušena, ale již po pěti letech bylo vyučování obnoveno. Až do konce roku 1961 byla pobočkou sklářské školy v Novém Boru. Potom se osamostatnila.

Dále se ve zprávě uvádí, že ministr chce pro příští rok zastavit v Novém Boru přijímání do oboru uměleckého sklářství, které se bude učit jen v Kamenickém Šenově. Dobeš už dříve uvedl, že ministerstvo převezme šenovskou školu jako "rodinné stříbro" pod svoji správu (více o tomto plánu najdete zde).

Zveřejnění této informace vzbudilo v novoborské škole silné emoce. Pověsila na svůj web prohlášení, v němž považuje vyjádření ředitele šenovské školy Františka Janáka za záměrnou mystifikaci veřejnosti s cílem nalákat na svou školu alespoň nějaké žáky a zbavit se tím novoborské konkurence.

"Vedení školy v Novém Boru si neuvědomuje, že to nebylo mé vyjádření, ale jsou to slova ministra Dobeše. Musí vědět, že to tak je. Je to klamání veřejnosti a pomlouvání naší školy. Když ředitelka novoborské školy lživý text z jejich webu nestáhne, podám na ně žalobu. Už jsem se o tom radil s právničkou," komentuje situaci Janák.

Do sporu se vložil i novoborský starosta

To se asi stane, neboť ředitelka Ilona Jindrová si stojí na svém. "Náš web ponecháme v jeho původní podobě, neboť potvrzení zachování sklářských oborů v Novém Boru ze strany zřizovatele mohu doložit."

Za Jindrovou stojí náměstek libereckého hejtmana pro školství Radek Cikl, který ji dopisem ujistil, že se u nich nic měnit nebude.

Ředitel školy v Kamenickém Šenově František Janák

"Rada Libereckého kraje neprojednávala, neprojednává a v nejbližší době se nechystá projednávat změny v oborové nabídce VOŠ a SŠ sklářské v Novém Boru. V současné době probíhají jednání o možném převzetí šenovské školy pod zřizovatelskou pravomoc Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT). Za tiskové zprávy MŠMT Liberecký kraj nenese žádnou odpovědnost," uvedl Cikl.

Do sporu se dost nepochopitelně vložil i starosta Nového Boru Jaromír Dvořák, který v úvodníku Novoborského měsíčníku napsal: "Dnes, když už víme, že ministerstvo školství si nevezme pod křídla sklářskou školu v Kamenickém Šenově, kdy se bojuje o každého žáka, je to mimořádná příležitost zviditelnit novoborskou školu."

Podle Františka Janáka jsou reakce novoborské školy i starosty Dvořáka cíleným útokem na jejich zařízení. "Někomu se mohou tyto spory zdát žabomyší válkou, ale nám jde o holou existenci," tvrdí ředitel nejstarší sklářské školy na světě.