Skleněnou pochodeň od novoborské firmy dostane i dvojnásobná medailistka z OH Martina Sáblíková (uprostřed).

Skleněnou pochodeň od novoborské firmy dostane i dvojnásobná medailistka z OH Martina Sáblíková (uprostřed). | foto: Michal Růžička, MAFRA

Čeští olympionici dostanou za medaile skleněné pochodně z Nového Boru

  • 8
Odměnou pro české nejúspěšnější sportovce na zimních olympijských hrách v Soči nebudou jen medaile ze tří kovů, ale i skleněné trofeje ve tvaru pochodně od novoborské firmy Lasvit.

"Před olympijskými hrami v Londýně jsem udělali takovou vnitřní soutěž na dárek pro naše nejúspěšnější olympioniky. Oslovili jsme dvacet našich firemních designérů. Zvítězil návrh Kateřiny Kudějové Fulínové, která je designerkou na naší pobočce v Hongkongu," vysvětlil mluvčí Lasvitu Filip Šubr.

Skleněná trofej pro české olympioniky.

Plastika má tvar pochodně, jejíž originál se používal při hrách v Londýně. Jedná se o ručně broušené křišťálové optické sklo, které je následně zlaceno a pískováno.

"Spolupráce s Českým olympijským výborem začala před londýnskou olympiádou. Náš management má úzké vztahy s jeho předsedou Jiřím Kejvalem, a proto Lasvit postavil v Českém domě v Londýně skleněný bar s obří světelnou plastikou a rozdával poprvé našim medailistům plastiky ve tvaru pochodně," uvedl Šubr.

Na tuto tradici navázala novoborská firma v Českém domě v Soči, kde vystavuje lustr Bolšoj těatr z kolekce Neverending Glory od Jana Plecháče a Henryho Wielguse.

Kdyby měli medaili hokejisté, byl by trochu problém

"Pochodně nedostanou jen sportovci, jedna byla určena pro pana prezidenta, další pro kardinála Duku. Problém by nám trochu nastal, kdyby medaile získali hokejisté. Těch je víc než pochodní, které jsme vyrobili," řekl s nadsázkou mluvčí Lasvitu. Toho už se však Lasvit bát nemusí.

Plastika inspirovaná tvarem londýnské olympijské pochodně není jediná, kterou Lasvit pro sportovce vyrobil a vyrábí. V roce 2013 připravili již potřetí, tehdy pro 100. jubilejní ročník cyklistického závodu Tour de France trofeje pro všechny čtyři kategorie.

Plastiky vysoké šedesát centimetrů a těžké čtyři kilogramy vyrobili podle návrhu designéra Petera Olaha v lindavské sklárně Ajeto, kde má Lasvit majetkový podíl.

"Děláme i trofeje pro tenisty, golfisty nebo závodníky Moto GP. Například loni vyhrál Novak Djokovič již potřetí turnaj v saudskoarabském Abú Zabí, které leží uprostřed pouště, a potřetí si odvezl trofej, kterou naše firma vyrobila podle návrhu našeho šéfdesignera Maxima Velčovského. Má přiléhavý název Sand, písek, a také ji vyrobili skláři v Lindavě," upozornil Filip Šubr.

Luxusní osvětlení do celého světa

Novoborská firma Lasvit brala zpočátku výrobu sportovních trofejí jako propagaci své práce a svého jména. Později se z ní rychle stala nová divize podniku.

"Dnes deseti procenty naší výroby těchto trofejí sponzorujeme sami nějaké soutěže, zbytek tvoří objednávky různých pořadatelů turnajů nebo závodů z celého světa," dodal mluvčí Lasvitu.

Česká společnost Lasvit je však především výrobcem luxusních světelných konstrukcí, skleněných instalací, kolekcí světel a skleněných architektonických prvků, jimž se dostalo mnohých ocenění.

Její projekty najdete napříč celým světem, od evropských metropolí, jako jsou Londýn, Paříž a Praha, přes Moskvu, Los Angeles, Melbourne, Hongkong, Singapur až po Dubaj a Abú Zabí.