Průmyslová zóna Vesecko se rozkládá na ploše 41 hektarů a zatím není zaplněná...

Průmyslová zóna Vesecko se rozkládá na ploše 41 hektarů a zatím není zaplněná celá. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Turnov vyšle do průmyslové zóny Vesecko laboratoř na měření škodlivin

  • 1
Lidé z Turnova se dozvědí, jestli z továren v průmyslové zóně Vesecko unikají do ovzduší škodliviny. Město tam vyšle speciální pojízdnou laboratoř. Měřicí vůz vyrazí do Vesecka celkem čtyřikrát. První údaje o stavu ovzduší získá turnovská radnice ještě letos.

"Lidé chtějí vědět, co jde z průmyslových podniků ve Vesecku do vzduchu. Měření neznamená, že je ve Vesecku něco špatně," řekl turnovský starosta Tomáš Hocke.

Průmyslová zóna Vesecko

Průmyslová zóna Vesecko se rozkládá na ploše čtyřicet jedna hektarů a zatím není zaplněná celá.

Největší závody tam mají výrobce hygienických potřeb Ontex a výrobce spojovacích materiálů ve stavebnictví SFS intec.

Za komunistického režimu sloužilo Vesecko jako vojenský prostor. Sovětská okupační armáda ho od roku 1968 až do roku 1990 využívala jako cvičiště a garáže. Zanechala tam po sobě škody za více než 36 milionů korun.

Petici za měření kvality ovzduší kolem Vesecka podepsalo 841 lidí. Nejde jen o obyvatele města, ale také o rekreanty. Jejich domy nebo chaty stojí především ve čtvrtích Daliměřice, Malý Rohozec a Bukovina.

Petice vznikla poté, co se lidé dozvěděli, že v průmyslové zóně chce společnost Kamax vybudovat kalicí linku. Povolená ještě není.

Turnov nechá změřit škodliviny v ovzduší v topné sezoně a za špatných rozptylových podmínek. Továrny, jež ve Vesecku sídlí, limity pro vypouštění emisí nepřekračují.

Pojízdná laboratoř vyjde město levněji

"Výsledky měření se však týkají vždy pouze jednoho průmyslového podniku. Při našem měření zjistíme, v jakém stavu je ovzduší ve Vesecku jako celek a jak ho ovlivňují všechny firmy dohromady," uvedl turnovský místostarosta Jaromír Pekař.

Lidé v petici žádali, aby město do Vesecka umístilo stálou laboratoř. Radnice by za ni ale musela zaplatit tři miliony korun a roční provoz by ji stál přes půl milionu. Město se rozhodlo pro levnější pojízdnou laboratoř.

"Za měření zaplatíme sto sedmdesát tisíc korun bez daně z přidané hodnoty," uvedl starosta.