Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Metroprojekt

Školy chtějí po dětech i toaletní papír. Je to ubohé, protestují rodiče

  • 241
Na některých základních školách požadují po dětech, aby si donesly vlastní toaletní papír i mýdlo. A jejich rodičům se něco takového to nelíbí. Ředitelé tvrdí, že jde o výchovný moment, zatímco rodiče to naopak považují za ubohé.

„Na začátku školního roku jsem dostala seznam, co všechno mám dítěti do školy pořídit. Kromě kompletní výbavy na výtvarnou výchovu, která mě vyšla zhruba na sedm set korun, to jsou i papírové kapesníčky a letos dokonce i toaletní papír. Kapesníčky ještě chápu, ale toaletní papír? To mi přijde vážně ubohé. To si za chvíli budou nosit děti do školy židli a lavici. Tohle je podle mě věc, kterou má škola zajistit a nechtít to po rodičích. Zvlášť, když máme ještě další výdaje, platíme SRPŠ, družinu, obědy, přispíváme na učebnice,“ postěžovala si jedna z maminek, která si nepřála zveřejnit své jméno.

Její dítě chodí do druhé třídy Základní školy Sokolovská v Liberci. Ředitelka Ludmila Moravcová tento požadavek obhajuje, může mít totiž i výchovný moment.

„Toalety máme zařízené, máme na nich dávkovače na papír i na mýdlo. Ale děti s tím nešetří. Denodenně řešíme plýtvání toaletním papírem, ucpávají s ním záchody, a chlapci dokonce i mušle. Toaletní papír, který donesou rodiče, tudíž slouží jako zásoba ve třídě, když na toaletách dojde,“ vysvětlila ředitelka.

S takovým postojem ale rodiče nesouhlasí. Pro ně je to jen další výdaj navíc.

„Mám tři děti na základní škole 5. května a na začátku roku jsem dostala seznam, na němž je, že mám donést balík toaletních papírů a mýdlo v dávkovači s pumpičkou. Někdo možná řekne, že jde o pár korun, ale jen minulý týden jsem na třídních schůzkách nechala přes tři tisíce. Na SRPŠ je to pro každé dítě pět set korun, plus kroužky a obědy. Tak si myslím, že hygienické potřeby už by mohla pořídit škola,“ zdůraznila další z maminek, která si nepřála být jmenovaná.

Ředitelka liberecké ZŠ 5. května Iveta Rejnartová ale tvrdí, že pořízení toaletních potřeb rodiči je dobrovolné.

„Záleží na tom, jak se domluví s konkrétní učitelkou. Ale určitě se jim nic nestane, pokud ten toaletní papír a mýdlo do školy nepřinesou. Toalety máme vybavené z peněz z rozpočtu školy,“ upozornila ředitelka, která zároveň souhlasí i se svou kolegyní ze ZŠ Sokolovská. „Děti papírem neuvěřitelně plýtvají. I proto některé paní učitelky přistoupily k tomu, že mají ve třídě pro případ nouze náhradní roličku,“ dodala.

Toaletní papír ale nepožadují pouze školy. Marcela Mrázková říká, že čas od času jej nosili i do mateřské školy. „Nadšení jsme sice nebyli, ale chápeme, že paní ředitelka potřebuje každou korunu,“ zmínila.

Nicméně náměstek libereckého primátora pro školství Ivan Langr to považuje za nemorální. Toto jsou podle něj věci, které by měla škola hradit ze svého rozpočtu.

„Vím, že financování škol není zrovna ideální a potřebovaly by dostat určitě víc peněz, než mají k dispozici, ale říkat si o hygienické potřeby rodičům správné není. Stejně jako chtít po nich sponzorské dary,“ zmínil náměstek.

Současně ředitele škol nabádá, aby rodičům řádně vysvětlili, co po nich vlastně chtějí a na co to použijí. Někdy totiž může jít pouze o nedorozumění.

„Učitel nějakou informaci špatně podá a rodič si to vyloží jinak, než jak to ve skutečnosti je. To už se nám také několikrát stalo,“ dodal.