Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Za přespolní školáky v Liberci zaplaťte, vzkazuje obcím krajské město

  • 5
Přispějte nám na žáky, žádá město Liberec okolní obce. Peníze chce získat za děti, které navštěvují v Liberci základní školu. Ročně na ně totiž doplácí miliony korun. Jenže starostové okolních obcí s takovým požadavkem nesouhlasí, podle nich jde proti zákonu.

„Dvaadvacet libereckých škol dnes navštěvuje přes šest set dětí s trvalým pobytem v devadesáti jiných obcích. Kdysi byl v zákoně paragraf, který umožňoval, aby si mezi sebou města náklady na žáky vyrovnala. Což už nyní není,“ upozornil Ivan Langr, náměstek libereckého primátora pro školství.

Paragraf ale v zákoně vystřídalo zvýšení dotace na žáka v rámci rozpočtového určení daní. To má obcím náklady navíc pokrýt. Jenže podle Langra peníze nestačí.

„Na jednoho žáka dostáváme od státu 7800 korun, ale stejně na něj musíme ještě doplácet dalších sedm tisíc, takže jeden školák nás přijde na zhruba patnáct tisíc korun. Letošní rok doplatí Liberec na žáky z jiných obcí už bezmála čtyři a půl milionu korun, což není spravedlivé zejména k občanům Liberce,“ upozornil náměstek.

Sám však ví, že peníze okolní obce Liberci dát nemusí, krajské město proto žádá o dobrovolný příspěvek, nejlépe však ve výši sedmi tisíc korun.

„Pokud nám ale nějaká obec dotace na své žáky poskytne, můžeme je pak zvýhodnit u zápisu, což umíme na základě zadaných kritérií,“ dodal Langr.

Jenže starostové s takovým postupem nesouhlasí. „Tahle otázka byla vyřešena rozpočtovým určením daní, asi před dvěma lety. Stát nám příjem daní navýšil právě kvůli tomu, aby se vyřešily spory mezi obcemi o placení za žáky. Taky máme v Mníšku školu, do níž chodí asi čtyřicet dětí z Oldřichova, dvacet z Nové Vsi, ze Stráže nad Nisou, a také po těch obcích nic nechceme. Takže s tím, abychom něco Liberci přispěli, nemohou souhlasit,“ reagoval starosta Mníšku Roman Slezák.

Z Mníšku dojíždí do libereckých základních škol osmatřicet dětí.

Starosta Chrastavy: S tím nemohu souhlasit

Důrazně proti je také jeho kolega v Chrastavě Michael Canov, odkud rodiče vozí do škol v krajském městě šestačtyřicet dětí.

„Od prvního ledna platí novela zákona, kde je v rozpočtovém určení daní zahrnutý i příspěvek na žáka, který činí asi sedm procent. Pokud bychom tedy jako obec Liberci ještě přispívali, dostal by vlastně za našeho školáka zaplaceno dvakrát, s čímž nemohu souhlasit,“ prohlásil starosta Chrastavy.

Město prý dokáže zabezpečit základní vzdělání všem dětem z Chrastavy, pokud některé z nich navštěvuje školu v Liberci, jedná se o individuální rozhodnutí rodičů.

„V případě, že chrastavské děti Liberec pod jakýmkoli zdůvodněním do svých škol nepřijme či je dokonce ze svých škol vyloučí, Chrastava se ráda a kvalitně o své malé občany postará a zabezpečí jim plnohodnotné vzdělání ve svých vzdělávacích zařízeních,“ dodal Canov.

Nejvíce přespolních školáků, celkem devadesát, je ze Šimonovic, kde základní škola není.

„Provoz škol, včetně energií, stravování a oprav platí výhradně občané Liberce, a to i za přespolní děti. Pokud by tyto děti za vzděláním do Liberce nedojížděly, neměli bychom žádný problém s kapacitami, protože šest set dětí navíc znamená jednu plnou velkou školu,“ vysvětlil náměstek.