Školáci vyrazili na kolech napříč Libercem, testovali bezpečnost cyklistů ve

Školáci vyrazili na kolech napříč Libercem, testovali bezpečnost cyklistů ve městě. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Školáci jeli Libercem na kole, kvůli bezpečí raději mimo hlavní tahy

  • 4
Školáci vyjeli na historicky první cyklojízdu Libercem. V doprovodu se strážníky a učiteli zkoušeli, jestli je jízda krajským městem bezpečná. Děti navštívily i městské radní, kterým předaly své připomínky, v nichž nešetřili kritikou. Nevadí jim jen nedostatek cyklostezek, jejich nepropojenost, ale i téměř nulový počet stojanů na kola.

"Na kole se snažím jezdit, ale mám s tím zlé zkušenosti. Jednou mě na Františkově sejmul motorkář, zničil mi celý přední rám. Na kole se tu dá jezdit jen po rušných silnicích nebo po chodníku. Cyklostezek je málo, neprovedou vás bezpečně městem. Kdyby existovaly, lidé by pak začali jezdit a mohli by omezit jízdu auty," shrnul Matyáš Hauser ze Základní školy Švermova.

Primátorce a jejím náměstkům před radnicí předal postřehy zástupců jeho školy. Jestli něco změní, ukáže čas, primátorka se k tomu ale dětem zavázala.

"Díky za nápady, budeme se jimi zabývat. Když jsem si postřehy pročetla, je tam plno nápadů, které by nebyl zas takový problém zavést. Budeme se o to snažit," slíbila liberecká primátorka Martina Rosenbergová desítkám dětí shromážděným s koly před radnicí.

Cílem jízdy školáků bylo liberecké dopravní hřiště. Na něm si děti vyzkoušely jízdu zručnosti.

Malí cyklisté se během své úterní jízdy nemuseli na kolech bát. Doprovodili je strážníci s bicykly. Cyklistický had navíc kličkoval postranními uličkami libereckého centra a vyhýbal se hlavním silnicím. Jen díky tomu byli cyklisté při jízdě v relativním bezpečí. Po torzu libereckých cyklostezek by se do cíle cesty, na dopravní hřiště, nedostali.

"Jedním ze smyslů akce bylo, že jsme chtěli dětem ukázat, jak se mohou bezpečně dostat do školy, aby nemuseli jezdit po rušných silnicích. Chtěli jsme je naučit, že i ve městě, které není zařízené pro cyklisty, se dají najít uličky, kde se dá projet," řekl Pavel Matějka ze sdružení Cyklisté Liberecka, spolupořadatelské organizace úterní akce.

„Děti na kole do školy nepustím, nejsem vrah“

Sám jel na kole se žáky ze školy Doctrina na Perštýně. Kvůli nepřehledné dopravní situaci a velkému nebezpečí museli sesednout hned v terminálu MHD na Fügnerově ulici.

"Pak už jsme se sice dostali Barvířskou ulicí na cyklostezku podél Nisy, nepříjemné na ní ale bylo, že se tam na přechodech musí sesedat z kola, nejsou pro ně zařízeny," doplnil Matějka.

Učitelé i děti se shodli, že by se s koly na hlavních silnicích báli.

"Pokud bychom měli jet v osm hodin hlavním dopravním tahem, bylo by to o zabití. Jedna cyklostezka je bohužel na stotisícový Liberec nedostatečná. Děti bych do školy nepustila, nejsem vrah," míní učitelka Základní školy 5. května Marcela Kněbortová.

"Neumím si představit, že by děti jezdily do školy na kole, cyklostezek je málo, nejsou propojené, řidiči pořád cyklisty nerespektují. Sama jsem na silnici zažila mnoho velice nebezpečných situací," přidala učitelka Základní školy Jabloňová Hana Špisserová.