Nalezené injekční stříkačky mohou být nebezpečné. Ilustrační snímek

Nalezené injekční stříkačky mohou být nebezpečné. Ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Školačka se bodla v autobusu MHD o injekci. Teď čeká na rozbory krve

  • 89
O jehlu z injekce se bodla v autobusu MHD v Liberci školačka. Byla zapíchnutá v sedačce a nelze vyloučit, že ji tam nechal narkoman. Dívka již odevzdala krev, z níž odborníci zjistí, jestli se nenakazila viry HIV nebo žloutenkou. Šofér autobusu odnesl nepříjemnou událost výpovědí.

Řidič totiž chyboval - když mu dívka oznámila, co se stalo, poslal ji domů. Pak jehlu ze sedačky vytáhl a odevzdal na dopravním podniku.

"Řidič porušil naši vnitřní směrnici a dostal okamžitou výpověď," řekla mluvčí libereckého dopravního podniku Martina Poršová. "Správně měl zavolat k dívce záchrannou službu a zranění hned oznámit dispečerovi."

Dopravní podnik se obrátil na ředitele škol, aby rodiče a děti varovali, ať si dají v autobusech a tramvajích na stříkačky pozor.

"Řidičům jsme uložili, aby ve vozidlech MHD kontrolovali sedadla," upozornila Poršová. "Musí to dělat před výjezdem na linku i při čekání na konečných stanicích."

Dopravní podnik rozmístil do vozidel MHD letáky, v nichž před stříkačkami varuje. Ve vozech se však objevují naštěstí jen výjimečně. Doba mezi posledními dvěma nálezy jehel byla dva roky.

Největším rizikem je žloutenka typu B a viry HIV

Školačka teď musí počkat na rozbory vzorku krve. Viry HIV v těle člověka se dají stoprocentně potvrdit nebo vyvrátit až po třech měsících po poranění. U žloutenky se musí čekat šest měsíců.

Nejnebezpečnější je žloutenka typu B. Lidé se jí nakazí mnohonásobně snadněji než viry HIV. Může na játrech vyvolat smrtelně nebezpečnou cirhózu nebo zhoubný nádor.

"Ročně vyšetřujeme v LIbereckém kraji nejvýše deset lidí, kteří se v terénu poranili o naleznou injekční stříkačku nebo o jiné ostré předměty," řekla Jana Prattingerová, vedoucí protiepidemického odboru na krajské hygienické stanici.

"Nikdo z nich se zatím nenakazil viry HIV nebo žloutenkou," dodala epidemioložka. "Jehla, o niž se nyní píchla dívka, byla naštěstí čistá a vypadala jako nepoužitá."

Viry HIV jsou předzvěstí smrtelné nemoci AIDS, která rozvrací imunitní systém člověka. Mimo tělo však na rozdíl od virů žloutenky typu B rychle hynou a přestávají člověka ohrožovat již za několik minut.