Lomnice nad Popelkou letos slaví 200 let výroby tradičních sucharů.

Lomnice nad Popelkou letos slaví 200 let výroby tradičních sucharů. | foto: Muzeum Lomnice nad Popelkou

Sladký návrat: Lomnické suchary opět voní Lomnicí

  • 0
V Lomnici nad Popelkou se dnes rozjela výroba světoznámého pamlsku: Lomnických sucharů. Pekárna, kde se budou vyrábět, našla místo v bývalém místním lesnickém učilišti. Letošní dvousté výročí registrované výroby tak tato dobrota může oslavit v místě svého původu.

"Mám radost, že se můj sen o navrácení výroby zpátky do Lomnice splnil," říká Josef Jína, dědic značky a loga. "Snažil jsem se to obnovit už dříve pomocí jednoho člověka. Byl to ale lump, který mě okradl asi o milion korun a dosud máme soudní spory," říká.

HISTORIE SUCHARŮ

Před rokem 1800: s výrobou sucharů začíná Antonín Kynčl

1810: Michal Jína se svou ženou vystavuje koncesi

1856: zavedení strojů do výroby

1948: pekárny zabavují komunisté, vzniklé Čokoládovny LS suchary dál částečně vyrábějí

2000: Nestlé, která čokoládovny přebrala, končí s výrobou

od 90. let 20. století výrobu zachraňují soukromníci, mezi nimi i Ladislav Kodejška starší

Za návratem tradiční značky stojí společnost Magnificent a Ladislav Kodejška, který pamlsky léta vyrábí v okolí Lomnice. Jednatel Magnificentu Lubomír Rouha předpokládá, že by se mohlo vyrábět 20 až 25 tisíc krabiček sucharů různých příchutí měsíčně.

Aby se suchary vrátily na kdysi dobyté trhy, mezi kterými nechyběla ani Amerika, je potřeba vyřešit drobný rozpor s Evropskou unií, kde je známka Lomnické suchary zapsána.

"Snažíme se napravit chybný zápis, který byl v minulosti zaznamenán a určuje podstatně vyšší procento tuku, než je v tradiční dochované receptuře," vysvětluje Rouha.

Pekárna našla místo v bývalém lesnickém učilišti, kde nyní provizorně sídlí městský úřad. "Vždycky mi vadilo, že výrobce na krabičce je odjinud než z Lomnice. Proto jsme před rokem nabídli k využití tyto prostory," říká starosta Vladimír Mastník.