Současný pavilon slonů prošel kolaudací v září 1972 a náklady na jeho stavbu dosáhly na tehdejší dobu neuvěřitelných 2,3 milionu korun.

Současný pavilon slonů prošel kolaudací v září 1972 a náklady na jeho stavbu dosáhly na tehdejší dobu neuvěřitelných 2,3 milionu korun. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Zoo opraví zastaralý pavilon slonů, v němž topí jen pánubohu do oken

  • 11
Ještě letos se chce liberecká zoologická zahrada pustit do rekonstrukce pavilonu slonů. Ten je starý přes čtyřicet let a opravu už nutně potřebuje. Navíc nesplňuje ani chovatelská kritéria. Nejdříve ale musejí projektanti říci, zda může rekonstrukce probíhat po etapách, nebo najednou.

„Když to nepůjde postupně, musíme vyřešit, kam po dobu opravy umístíme naše dvě slonice. A to nebude zrovna jednoduché,“ prohlásil David Nejedlo, ředitel zoologické zahrady.

Samice Rání a Bala jsou totiž staré a zvyklé na kontaktní přístup, jenže ten už většina sloninců hlavně z bezpečnostních důvodů opustila. A i to je jedna z příčin, proč chce zoo pavilon zrekonstruovat. Pokud by totiž chtěla jednou do chovu získat nové zvíře, musí být sloninec zařízen jako bezkontaktní.

To znamená, že mezi slonem a člověkem budou bariéry, které dnes v zoo chybí. „Nechali jsme si rovněž provést energetický audit a ten dům dostal označení G, a to jen proto, že nic horšího už není. Jinými slovy, topíme pánubohu do oken a slonům je stejně zima,“ přiblížil ředitel.

Navíc zoo připravuje projekt, který jí umožní lépe hospodařit s vodou. „Vody ubývá a je stále dražší a pavilon slonů jí spotřebuje hodně. Je tam venkovní i vnitřní bazén, sloni se sprchují, koupou. Do budoucna tak počítáme s tím, že dům bude úspornější jak ve spotřebě vody, tak i energií,“ zmínil Nejedlo.

Mladí sloni získají v Liberci výcvik a půjdou dál

Zahrada chce v příštích letech získat i nové slony. Nejlépe mladé samce, jichž je v současnosti v evropském chovu nadbytek. Pro ně by mohl být Liberec jen přestupní stanicí. Zvíře tu ošetřovatelé pouze vycvičí, aby se s ním dalo dobře pracovat, a pošlou ho do jiné zoo, kde se zapojit i do reprodukce.

„Samozřejmě, že do budoucna bychom rádi, aby ti samci zůstávali i u nás a jednou pomohli založit nový chov. Jenže na to musíme postavit zcela nový sloninec, s velkým výběhem. Místo na něj máme, stát má na louce za novým vstupem do zoo. Ale než na stavbu seženeme 150 milionů korun, to může trvat léta. A my už musíme stávající sloninec nutně opravit,“ vysvětlil ředitel.

Oprava pavilonu zasáhne vnitřní i venkovní část. Výběh se doplní bariérami, jakousi stěnou ze silných kovových trubek, kterými proklouzne člověk, ale slon se přes ně nedostane. Novinkou budou i tréninkové stěny s různými dvířky.

„Musíme slona naučit, že když se otevřou, tak k nim přijde a natočí se buď bokem, nebo podá nohu, podle pokynů ošetřovatele. Teď chodíme ke zvířatům přímo, ale je to jen tím, že jsou na to takhle zvyklá,“ upozornil Nejedlo.

V rámci opravy se dozdí také dvorek, přes nějž dnes chodí sloni ven. I nadále bude průchozí, akorát v něm přibude takzvaný fixační box, protože je třeba mít možnost pracovat se zvířaty vícero způsoby.

Část příkopu se zasype

„U tréninkové stěny je kontakt se zvířetem založený víceméně na dobrovolnosti, ale jsou zákroky, především veterinářské, kdy se slonům moc nechce přijít. A pro tyto účely poslouží box, zvířeti v něm prostě zamezíme v pohybu,“ popsal ředitel.

Také venkovní výběh se upraví tak, aby v něm bylo možné slony oddělit. Část příkopu se zasype, čímž se výběh trochu zvětší. Uvnitř slonince zmizí bazének, v němž se kdysi chovali krokodýli a dnes ho obývají želvy.

V současné době chová zoo dvě slonice. Rání je přes padesát let a do Liberce přišla už jako mládě společně s Gaurí. Ta ale před šesti lety zemřela a místo ní získala zoo Balu. Původně cirkusová samice nebyla schopná žít v německé zoo ve skupině slonů, naopak kontaktní chov v Liberci jí vyhovuje.

Na rekonstrukci slonince přidá peníze i liberecká radnice. „Minimálně tři a půl milionů korun půjde převážně na projektovou dokumentaci,“ sdělil Ivan Langr (Změna), náměstek primátora. Na kolik se ale vyšplhá cílová částka, není jisté. Zatím se pohybuje mezi deseti až dvaceti miliony korun.