Na hlavních trasách magistrály byla hlava na hlavě, což vedlo k nervozitě (ilustrační snímek).

Na hlavních trasách magistrály byla hlava na hlavě, což vedlo k nervozitě (ilustrační snímek). | foto: Jan Hocek, iDNES.cz

Jizerské hory a Krkonoše čelily mezi svátky nebývalé invazi lyžařů

  • 0
Zablokované silnice, auta zaparkovaná v lese, natřískané běžecké stopy nebo dlouhé fronty před lanovkami a restauracemi. Přelom roku v Krkonoších a v Jizerkách přinesl však také radost - lyžařům z nebývale krásné zimy a podnikatelům z desítek milionů korun, utracených hosty v horských střediscích.

„Jsem v Bedřichově devět let a tolik lidí jsem tady po Vánocích ještě nikdy nezažil,“ říká starosta Petr Holub. „Jezdilo k nám dvakrát až třikrát víc turistů, než kolik dokážou pobrat parkoviště, kde máme asi tisíc míst pro auta.“

Milan Rychtr, starosta z krkonošských Vítkovic, označil nápor, jemuž hory čelily, za „maglajz“. Největší proudy aut tekly do Krkonoš od 29. prosince. Hodně lidí tam zůstávalo ještě v pondělí 2. ledna, kdy si děti užívaly poslední den zimních prázdnin.

Na parkování uvolnili louku

K Vítkovicím patří rovněž populární výletní místa Dolní a Horní Mísečky. „Na přelomu roku byly totálně ucpané. Parkoviště nestačila, a tak řidiči parkovali vedle silnic,“ tvrdí Rychtr. „Kdyby napadlo víc sněhu, a kolem komunikací by stály mantinely, nevím, kam by lidi svá auta dali. U sjezdovky jsme po domluvě s majitelem uvolnili na parkování zmrzlou louku. Před lanovkou čekali lyžaři ve velkých frontách. Ve špičkách sjeli kopec nanejvýš třikrát za hodinu.“

Obrovská návštěvnost Krkonoš a Jizerských hor pramenila z hladu obyvatel vnitrozemí po sněhu a po slunci. Zatímco roviny pokrývala šedá inverzní poklička, hory opanovalo jasné počasí. Sníh navíc vydržel vánoční oblevu pouze ve výškách od 600 až 700 metrů.

„V Jizerkách jsme nabízeli dobře upravené běžecké stopy,“ upozorňuje bedřichovský starosta Holub. „Mluvil jsem s lyžaři, kteří vyjeli na Šumavu nebo do Krušných hor a u nás si prý zajezdili nejlépe.“

Přetlak byl i na magistrále

Stínem báječné zimy, jakou rekreanti v Jizerkách mezi vánočními a novoročními svátky tři roky nezažili, byl nával ve stopách Jizerské magistrály.

„Taky jsem se jeden den vytrestal a šel na běžky. Naštěstí ne z Bedřichova, ale od Oldřichova,“ prozrazuje Jiří Hušek, regionální ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny. „Na hlavních trasách magistrály byla hlava na hlavě, což vedlo k nervozitě. Přetlak turistů ovšem neznamenal problémy pro ochranu přírodu. Spíše výrazně komplikoval dopravu a omezoval průjezdnost silnic. Řidiči parkovali například na kraji silnice ke Smědavě, i když tam platí Zákaz stání.“

Petr Šmaus, jednatel horského hotelu Ještěd a nájemce Prezidentské chaty, uvádí: „Na Nový rok se silnice k Ještědu zablokovala, fronta aut stála už od sedla na Výpřeži. Dnes chce prostě každý dojet co nejblíže k cíli svého výletu.“

Na kluzké silnici k Ještědu se přitom míjejí auta s pěšími turisty a hrozí tam nehody. „Pod Ještědem zajíždějí bohužel řidiči do lesa,“ prohlašuje Šmaus. „Na přelomu roku se proměnila v komunikaci plnou aut také populární pěší promenádní cesta z Královky k Prezidentské chatě do Hrabětic.“

Čtvrt hodiny ve frontě na stůl

V obležení se v posledních dnech roku ocitla Šámalova chata na Nové Louce. „Na uvolnění stolu v restauraci čekali lidé ve frontě až patnáct minut,“ podotýká Petr Polák, nájemce chaty.

Na dopravu v přeplněném Bedřichově a v Hraběticích dohlíželi od 26. prosince až do 1. ledna Jan Samek a Aleš Fiala, obecní policisté z Janova. „Pracovali jsme v dvanáctihodinových směnách. Žádné velké excesy nenastaly, ale tolik lidí už dlouho nepamatujeme,“ říká Samek. „Na parkovišti u Královky zaznamenali rekord, za den se tam vystřídalo dvě stě padesát aut.“