V Liberci Na Vápence už lidé přicházejí do vylepšené moderní služebny.

V Liberci Na Vápence už lidé přicházejí do vylepšené moderní služebny. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Už žádná šeď, mříže ani deprese. Policejní stanice budou přívětivější

  • 2
Policie v Libereckém kraji chce lidem nastavit přívětivější tvář. Služebny už nemají být depresivní a neosobní. Naopak, mají být útulné. Inspirací jsou policistům třeba interiéry bankovních domů. Často ostudné, nepřívětivé a skličující policejní služebny jdou s dobou a mění se.

Jednou z nových a moderně zařízených služeben je liberecké obvodní oddělení Vápenka. Opustilo původní papundeklovou boudu a přesídlilo na novou adresu do ulice 28. října. Lidem je lépe dostupné, zároveň uvnitř najdou služebnu evropského střihu.

Nové oddělení na Vápence má otevřenou recepci doplněnou čekárnou, příjemnou jednací místnost, zázemí pro stálou službu, ale třeba i bezbariérové toalety uzpůsobené pro vozíčkáře. Otevřená recepce slouží zároveň jako informační centrum.

"Chceme, aby člověk, který přijde s nějakým problémem, nebyl v místnosti, ze které už od začátku nemá dobrý pocit a cítí se v ní špatně. Snažíme se proto vytvořit komfort," vysvětlil krajský policejní ředitel Milan Franko.

Nové koordinační centrum vzniklo například v Pastýřské ulici v Liberci. "Modernizace se týká i obvodních oddělení v Turnově, Smržovce a dalších míst," vypočítal náměstek policejního ředitele Libereckého kraje Pavel Langr.

V rámci Libereckého kraje už policie zřídila devět center a nyní dobíhají poslední kolaudace. "Uvažujeme o třech nebo čtyřech objektech, kde bychom chtěli kontaktní a koordinační centrum zřídit. Závisí to ale na vyjednání peněz," nastínil ředitel Milan Franko. Vybudování jedné služebny je stojí dva až 3,5 milionu korun.

Typickým příkladem otřesné policejní budovy je sídlo územního odboru Liberec v Pastýřské ulici. Vzniklo z bývalé továrny a práci policie nevyhovuje. Od léta tam běží rozsáhlá rekonstrukce za více než 60 milionů korun, která skončí na přelomu března a dubna.