Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Škodu za Černobylem ozářené šneky vymáhal u pojišťovny. Sebrala ho StB

  6:30
Před třiceti lety se turnovský žurnalista a právník Milan Brunclík ocitl v hledáčku StB. Po výbuchu jaderné elektrárny v Černobylu se totiž odvážil jako právník příšovické drůbežárny žádat pojišťovnu o odškodnění za ozářené hlemýždě.

Tuny ozářených hlemýžďů museli po výbuchu Černobylu vypustit zpět do přírody. Milanu Brunclíkovi se povedl husarský kousek: dokázal škodu vymoci na pojišťovně. | foto: Tomáš Lánský, MAFRA

Podnik byl tehdy jediným, který směl vyvážet šneky do zahraničí. Ovšem právě hlemýždi spolehlivě indikují radioaktivitu jako první. „Pro nás to znamenalo ztrátu asi 160 milionů korun, což byly tehdy závratné peníze,“ vzpomíná Brunclík, který se škodu rozhodl vymáhat na pojišťovně.

S výbuchem v Černobylu vás spojila profese právníka. To je trochu kuriozní, když vezmeme v úvahu, že jste byl od roku 1968 protistátní živel, za normalizace vyhozený z rozhlasu a s doživotním flastrem odpadlíka.
Když jsem právníka vůbec mohl z politických důvodů vykonávat, dovolili mi soudruzi působit v podnikové advokacii u podle nich nevýznamných organizací. Za takovou zřejmě považovali Drůbežářské závody v Příšovicích u Turnova. Zřejmě netušili, že v tomto socialistickém podniku se odehrává jeden z nejexkluzivnějších obchodů doby. Příšovický drůbežářský kombinát byl totiž ze zákona monopolním výkupcem hlemýžďů na celém území Československa. Desetitisíce občanů nasbíraly v přírodě každým rokem na přelomu dubna a května stovky tun hlemýžďů, které náš podnik za devizy v řádu desítek milionů korun vyvážel hlavně do Francie.

Jak ale přesně souvisí hlemýždi s Černobylem?
Sběr kulminoval v roce 1986 právě v době, kdy deště nesly radioaktivní mraky z Černobylu do Evropy. A hlemýždi byli a jsou jedním z nejpřesnějších indikátorů radioaktivity v přírodě díky tomu, že konzumují rosu z travin. Kvůli tomu bylo rozhodnuto, že desítky tun už nasbíraných šneků se z důvodů předběžné opatrnosti vypustí zpět do přírody. Pro nás to znamenalo ztrátu asi 160 milionů korun, což byly tehdy závratné peníze.

Jak jste na tu situaci reagovali? Škodu odepsali?
Náhoda mi přihrála šťastný fakt, že drůbežářský podnik byl kvalitně pojištěn na celý vějíř škod, mezi nimiž byla i emanace, neboli znehodnocení surovin škodlivým radioaktivním zářením. A tak jsem si profesně zchladil žáhu, pálící ohlupováním obyvatel komunistickými médii, že se v SSSR vůbec nic nestalo a paniku vyvolává jen Svobodná Evropa, uplatněním hodnoty jaderně ozářených hlemýžďů u Československé státní pojišťovny. A nakonec nám škodu také uhradili.

To musela být v té době docela velká drzost, s ohledem na váš tehdejší kádrový posudek.
Taky že byla. Estébáci mne sebrali u auta krátce po předání protokolu o škodě v pojišťovně a odvezli k výslechu, kde na mne řvali, zda si uvědomuji, jaký jsem nepřítel Sovětů a co jsem provedl, protože na emanaci jsou pojištěni další jezeďáci a až se dozví o mé drzosti, tak z toho bude protisovětská lavina. Ale najednou zazvonil telefon, estébák stál u sluchátka téměř v předklonu a po položení telefonu jsem už nebyl protistátní vyvrhel, nýbrž mne titulovali „soudruhu doktore“.

Kdo vás takhle za pět minut dvanáct zachránil?
Jak mi odpoledne vysvětlil ředitel Drůbežářských závodů Příšovice František Vyhnálek, mužem na druhém konci estébákova drátu byl sám místopředseda československé vlády Miloslav Toman, který převzal nad kauzou šneci a Černobyl osobní záštitu. Ta spočívala v tom, že ze všech sběren hlemýžďů v celém Československu odebírala vídeňská agentura Inspekta vzorky, jimiž se určovalo, v kterých územích naší vlasti jsou šneci nepoživatelní. Hlášení šla ke mně na stůl a můj ředitel je předával na ministerstvo.

Takže Milan Brunclík, antikomunista, se jako jeden z mála lidí v republice dostal k utajovaným materiálům, jimiž nedisponovali ani mnozí vysocí představitelé režimu. Dozvěděl jste se z těch hlášení, kde byla kontaminace Cesiem 137 nejvyšší?
Ano, z tohoto procesu mám velmi kompetentní přehled o kontaminaci území naší vlasti zhoubným jaderným odpadem. I když se v průběhu celé akce zjistilo, že jsem od svých gymnaziálních studií režimu nepřátelskou osobou a jen náhodami jsem se coby vyvrhel dostal k materiálům, které jsem musel hned po zpracování odevzdat. Ale pamatuji si to docela dobře. Takže šneci, potažmo lidé, byli v Československu významněji ohroženi v Jeseníkách, Orlických horách, kolem Králického sněžníku. Z Libereckého kraje se větší expozice týkala Frýdlantska a Hrádecka.

A jak vlastně dopadlo Turnovsko, kde jste doma? Někde jsem četl, že právě i tam je zvýšená hladina radioaktivity.
Tohle zjištění zveřejnily Lidové noviny. Otiskly mapu republiky, ve které byla zdůrazněna místa s vysokými pozůstatky černobylské jaderné havárie. Bylo mezi nimi i Turnovsko, dle mých „šnečích“ poznatků nedotčené. Já na tento skandální rozpor poukázal v turnovské regionální televizi. Dva roky jsem za to byl trestně stíhán. Takže tahle ozvěna Černobylu se mi bolestně vrátila v roce 2000.

Jak si ten rozpor vysvětlujete? Co mohlo způsobit tu turnovskou anomálii?
Zhoubné záření kolem Turnova může být následkem mohutného výbuchu ve zdejší sovětské raketové základně, k němuž došlo kolem dvacáté hodiny 5. května 1983. Estébáci sbírali po této tragédii v turnovských podnicích dozimetry. Nad městem létaly sovětské vrtulníky s násosnými trychtýři, navlas stejnými jako o tři roky později nad Černobylem. Turnovská radnice koupila sovětské posádce řadu rakví, v nichž měly být pohřbívány oběti ničivé exploze.

A vy jste měl být jako publicista trestán za to, že jste tuto myšlenku zveřejnil?
Ti samí estébáci z roku 1983, v letech 2000 – 2002 už jako ctihodní reprezentanti polistopadové policie a justice, mne po dva roky uráželi trestním stíháním údajně za to, že jsem rozšířil poplašnou zprávu, že v květnu 1983 došlo v Turnově k jadernému výbuchu. Já jsem ovšem tvrdil, že znepokojivá mapa Lidových novin může být výsledkem faktu, že když vybouchne vojenská raketa i bez jaderné hlavice, může se do ovzduší uvolnit nebezpečné množství radiace z raketového paliva a součástí rakety s jadernými prvky.

Dočkal jste se nějaké satisfakce?
Estébácká sebranka mne lynčovala tvrzeními, že v Turnově vůbec žádné jaderné rakety nebyly a že zde snad ani k žádnému výbuchu nedošlo. Soud mne rehabilitoval hned a vloni se mi dostalo rehabilitace morální od jednoho ze sovětských okupantů, který se při 25. výročí jejich odchodu z Turnova přišel na radnici omluvit za okupaci. A potvrdil, že právě Turnov byl klíčovou jadernou základnou Varšavské smlouvy, určenou k raketovému útoku na Západní Německo. Mám se tedy stále na pozoru. Před Černobylem, před šneky a hlavně před stále oživlejšími estébáky.

  • Nejčtenější

Kriminalisté vyšetřují údajné zneužití dětí, podezřelým se jejich rodiny mstí

25. března 2024  17:10

Kriminalisté vyšetřují údajné zneužití dvou dětí v Mimoni na Českolipsku. Podle zjištění portálu...

Spory dědiček ohrožují oblíbenou samoobsluhu, zaměstnanci se bojí o výplaty

21. března 2024  9:38,  aktualizováno  15:18

Budoucnost prodejny potravin Kendik v libereckém paláci Dunaj je nejistá. Dlouhodobé rodinné spory...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Všichni se snaží šetřit, pro nás je to cesta do pekla, říkají malovýrobci

22. března 2024  15:48

Ruční a bio výrobou mohou jen těžko konkurovat cenám v supermarketech. Kromě prodeje na svých...

Soukalová zrušila účast v charitativní show, nahradí ji šéfkuchař Pohlreich

27. března 2024  10:32

Ještě před týdnem se z plakátů zvoucích na charitativní M. K. Show smála někdejší biatlonová hvězda...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Syn nechal matku ležet ve výkalech, sousedka zalarmovala policii

25. března 2024  13:27,  aktualizováno  15:01

Z nelidských podmínek nevědomky vysvobodila postarší ženu z České Lípy její sousedka. Přes dveře ji...

Šperky z Turnova učarovaly i Obamovi. Teď Český granát míří do Japonska

28. března 2024  16:17

Jeho barva, rudá jako holubí krev, upoutala pozornost člověka již v době stěhování národů. Obchodní...

Soda mezi sklo i pečení na 860 stupňů. Medaile pro MS se tvořily měsíce

28. března 2024  12:19

Medaile pro květnový hokejový šampionát už spatřily světlo světa. Jsou z tradičního tuzemského...

V jablonecké nemocnici hořela kuchyně, hasiči zachránili dva lidi

27. března 2024  12:20,  aktualizováno  15:50

V nemocnici v Jablonci nad Nisou hořela dnes kolem poledne kuchyně. Několik desítek lidí se před...

Naprosto likvidační, zhodnotil soud zbití známého. Muži zpřísnil vězení na 12 let

27. března 2024  15:45

Odvolací soud dnes poslal osmačtyřicetiletého Jana Holického za pokus o vraždu na dvanáct let do...

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...