Chátrající zámeček v Jablonci nad Nisou

Chátrající zámeček v Jablonci nad Nisou | foto: Martin Trdla, MF DNES

Firma, která chce zbourat zámeček v Jablonci, se soudí s ministerstvem

  • 4
Finále kauzy kolem záchrany zámečku spolku Schlaraffia v Jablonci nad Nisou se zřejmě o několik let oddálí. Firma Malina - Safety, vlastník zámečku, totiž vede soudní při s ministerstvem kultury. Konečný verdikt soudu může zaznít až za čtyři roky.

Oč v soudním sporu jde? Úředníci ministerstva kultury v roce 2013 rozhodli, že zámeček, zvaný též Neisseburg, je v dezolátním stavu a proto nemůže být prohlášen za kulturní památku.

Majitel budovy ho tak mohl zákonně nechat zbourat. Na jabloneckém stavebním úřadě se tak objevila žádost o demolici.

Jenže ministr kultury Daniel Herman výše popsané rozhodnutí svých úředníků zrušil a zadal jim, aby hodnotu zámečku posoudili znovu.

Tentokrát se ministerstvo má zaměřit mimo jiné na činnost spolku Schlaraffia a jeho historický význam. A do doby, než ministerstvo rozhodne, je zámeček v režimu předběžné památkové ochrany a nesmí být zbourán.

To se firmě Malina - Safety hrubě nelíbí, proto se obrátila na Městský soud v Praze.

„Z důvodu zahájení přezkumného řízení na ministerstvu kultury přerušil jablonecký stavební úřad stavební řízení. Dle našeho právního výkladu nedodrželo ministerstvo správní řád a tudíž přezkumné řízení zahájilo nezákonně. Proto jsme se obrátili na soud,“ vysvětlil za firmu Malina - Safety Vítězslav Puc.

Ministerstvo považuje soudní spor za neopodstatněný. „Navrhli jsme zamítnutí žaloby pro nedůvodnost. Žaloba neobsahuje věcné námitky, nýbrž jen námitky procesní,“ řekla mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková.

Zámeček a spolek Schlaraffia

Zámeček byl vybudován kolem roku 1909 jako sídlo celosvětového spolku Schlaraffia. Spolek dodnes funguje (byť už ne na českém území) na způsob pánského klubu. Budova je údajně jediným dochovaným sídlem spolku na světě. Činnost spolku měla oddychový charakter a mezi nedovolená témata proto patřila politika, náboženství či finance. Spolek sdružoval významné osobnosti. Od 90. let minulého století zámeček chátrá. Majitelem je firma Malina Safety.

Podle ní nelze předvídat kdy a jak soud rozhodne. „Obvykle však trvá dva až čtyři roky než soud prvního stupně rozhodne,“ dodala Cigánková.

Celá kauza se táhne již několik let. Nejvíce rezonovala před dvěma lety a byla tématem nejrůznějších besed. Proti zbourání zámečku protestovala též petice. Zámečkem se zabývalo i vedení magistrátu. Město ale budovu nikdy nemělo ve svém vlastnictví.

Firma Malina - Safety dokonce chtěla dům prodat za symbolickou korunu tomu, kdo si ho odveze a postaví znovu na svém pozemku.

„Kvůli rozhodnutí ministerstva a stavebního úřadu to ale nejde nyní uskutečnit,“ řekl loni šéf firmy Radek Malina.

Společnost se nikdy netajila tím, že pozemek, na kterém stojí zámeček, koupila kvůli rozšíření svého areálu a vytvoření dalších pracovních míst. Firma totiž stojí v sousedství budovy. Jak již několikrát společnost sdělila, kdyby byl dům památkově chráněný, nikdy by ho nekupovala.