Zleva dva manažeři společnosti Silnice LK, dále bývalí radní Bursa, Petráček a Cikl. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Za neoprávněné pobírání odměn dostali krajští radní u soudu podmínku

  • 4
Soud s bývalou vládou Libereckého kraje skončil. Nejpřísnější trest, až osmileté vězení, hrozil bývalému radnímu pro ekonomiku Zdeňku Bursovi a exradnímu pro sociální oblast Pavlu Petráčkovi. Nakonec oba odešli od soudu s podmínkami.

Rozsudek není dosud pravomocný, Bursa i Petráček se odvolali. Státní zástupce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

Devět politiků za ČSSD a SOS se zpovídalo z trestných činů. Bursa a Petráček z podvodu a zbytek z porušování povinností při správě cizího majetku. Všichni ale trvali na své nevině a nechápali, proč jsou stíháni.

Nakonec zbytek někdejších sociálnědemokratických radních, manažeři krajské organizace Silnice LK a bývalý hejtman Stanislav Eichler vyvázl bez trestu.

Podívejte se na komentář Stanislava Eichlera:

Oč jde? Část z obžalovaných uvolněných radních pobírala odměny za členství v dozorčí radě krajských společností a porušila tak zákon o střetu zájmů. Uvolnění členové krajského zastupitelstva totiž na odměny nemají nárok.

Druhá část radních jim k tomu podle státní zástupkyně dopomohla. Radní totiž odsouhlasili vzorovou smlouvu, která nastavila pravidla odměňování členů dozorčí rady v krajské akciové společnosti Silnice Libereckého kraje.

Bursa a Petráček přímo pobírali odměny za práci v dozorčí radě českolipské nemocnice.

"Jako uvolnění radní byli v dozorčí radě krajské společnosti, přitom nebyli oprávněni pobírat odměny. Přinejmenším od 4. října 2010 věděli o tom, že odměny brát nemohou. Přesto to zamlčeli a odměny brali dál," řekla státní zástupkyně Daniela Karasová.

Nic jsem nevěděl, hájil se radní Petráček

Petráček ale tvrdí, že nevěděl o tom, že porušuje zákon o střetu zájmů. Celkem 251 tisíc za členství v dozorčí radě krajské společnosti Silnice LK a českolipské nemocnice před zahájením soudního líčení vrátil.

U soudu řekl, že smlouvu uzavíral v době, kdy jako radní odměnu za práci v dozorčí radě mohl pobírat. Na změnu jej prý nikdo neupozornil. "Nikdy jsem nic netajil, částky jsem přiznával v každoročním čestném prohlášení. Předával jsem je právníkovi kraje, na rozpor se zákonem mě nikdy neupozornil. V opačném případě bych peníze nebral," hájil se Pavel Petráček.

Bývalý radní Zdeněk Bursa na rozdíl od Petráčka peníze, celkem 352 tisíc, nevrátil.

Politici u soudu tvrdili, že schvalovali jen obecnou smlouvu bez jmen a odsouhlasili ji právníci.

"Obvinění je absurdní. Je to, jako kdyby byl zbrojíř stíhán za to, že s pistolí, kterou vyrobil, někdo spáchal trestný čin," uvedl bývalý hejtman Stanislav Eichler. Bývalý radní Radek Cikl podotkl: "Nemůžu se zbavit dojmu, že cílem bylo naše společenské ponížení."