Soud kvůli nábytku pro šampionát. Na snímku z jednoho z předchozích jednání...

Soud kvůli nábytku pro šampionát. Na snímku z jednoho z předchozích jednání soudu zleva Zdeněk Kračmar, Petr Patrman a Jindřiška Máchová. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Nábytková kauza v Liberci skončila osvobozením obžalovaných

  • 3
Odvolací soud ukončil kauzu nedodaného, ale zaplaceného nábytku pro opravované liberecké univerzitní koleje. Rekonstrukce probíhala před libereckým mistrovstvím světa v klasickém lyžování a spěchalo se, aby v pokojích kolejí mohly bydlet sportovní týmy.

Krajský soud v Liberci potvrdil zprošťující rozsudek pro tři obžalované ze čtyřmilionového podvodu. Jindřišce Máchové ze stavební firmy Syner, Petru Patrmanovi z firmy Investing CZ, která dělala stavební dozor a řediteli kolejí a menz liberecké univerzity Zdeňku Kračmarovi hrozilo za podvod až osm let vězení.

Obžaloba tvrdí, že společně dosáhli toho, že v roce 2007 nedodaný nábytek škola ze státní dotace proplatila firmě Syner. Ta koleje za 350 milionů rekonstruovala. Pochybení našel už Nejvyšší kontrolní úřad a o jeho zjištění se obžaloba opírala.

Rekonstrukce libereckých vysokoškolských kolejí prováděl Syner v letech 2006 až 2008.

Nikdo nebyl okraden

Obžalovaní se hájili tím, že projekt byl špatně připravený a hrozilo, že se stavba do šampionátu nestihne. Podle nich nešlo o podvod, ale o účetní operaci. Všechny odlišnosti se zaznamenávaly do takzvaných změnových listů. Místo nedodaného nábytku stavební firma provedla práce navíc. Obžalovaní poukazovali na to, že nikdo nebyl okraden.

„Celý případ byl postaven na nepochopení technicko-ekonomických problémů provázejících složitou stavbu a nesmyslné snaze o jejich kriminalizaci,“ komentoval kauzu mluvčí Syneru Ondřej Paclt.

„Toto stanovisko jsme deklarovali i po osvobozujících rozsudcích v letech 2012 a 2013. I nyní konstatujeme, že jsme rozhodnutí očekávali, neboť jsme vždy byli přesvědčeni o tom, že se žádný trestný čin nestal,“ uvedl mluvčí Syneru.

Soud trval čtyři a půl roku

Soudy se případem zabývaly téměř čtyři a půl roku. Okresní soud obžalované třikrát osvobodil, státní zastupitelství ale dvakrát uspělo s odvoláním. Státní zástupkyně nyní napadla hodnocení důkazů i nedostatečné zdůvodnění rozsudku. Nepřesvědčil ji ani znalecký posudek vypracovaný na vícepráce. Změnové listy podle ní neodpovídaly objemu víceprací, jako byly například výmalby. „Znalec neobjasnil, které vícepráce měly nahradit hodnotu nedodaného, ale zaplaceného nábytku,“ uvedla státní zástupkyně Jitka Tomsová.

„V soudním řízení se podařilo prokázat, že v průběhu rekonstrukce nebylo nikdy vyfakturováno více, než kolik bylo ve skutečnosti dodáno. Za nedodaný nábytek bylo ve stejné době dodáno jiné, navíc rozsáhlejší plnění a Technické univerzitě v Liberci tedy v žádném okamžiku rekonstrukce škoda nevznikla,“ dodal Ondřej Paclt.