Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Silniční kontrola prasklé žárovky se změnila v drama, dva policisty soudí

  • 1079
Silniční kontrola auta kvůli prasklé žárovce dostala před soud dva policisty z Doks. Hrozí jim až pětileté vězení za zneužití pravomoci úřední osoby a omezování osobní svobody. Oba ale vinu odmítají a tvrdí, že jednali správně.

Podle obžaloby policisté Ondřej Bína a Přemysl Rückl loni 23. ledna nepřiměřeně zasáhli proti jednatřicetiletému řidiči bílé dodávky Volkswagen Transporter.

Zastavovali jej na místní silnici v části obce Tuhaň na Českolipsku. Řidič jel směrem na Pavličky. Hlídka si všimla, že přívěsnému vozíku nesvítí zadní světlo, a vydala se za autem.

Řidič hned nereagoval na svítící červenou stopku ani zvukový signál, zapnul jen výstražná světla a jel pomalu dál. Policisté jeli nějaký čas za dodávkou, než ji předjeli a zablokovali.

V hodnocení toho, co se dělo dál, se pohledy obou stran diametrálně liší.

Řidič vypověděl, že hlídce navrhoval, aby jej zkontrolovala o kus dál na bezpečnějším místě. Místo toho podle svého tvrzení schytal postupně do obličeje několik dávek slzného plynu, policisté jej spoutali a nechali ležet ve sněhu.

„Máme kamerový záznam, jak jeden z obžalovaných do spoutaného, který napůl klečel a nekladl žádný odpor, kopl,“ uvedl státní zástupce Martin Tvrdík.

Podle něj zvlášť první zasahující policista nešetřil důstojnost a lidská práva řidiče: „Jednal v rozporu se zásadou přiměřenosti.“

Chtěl jsem zastavit až pod kopcem, řekl svědek

„Když jsem si jich všiml, sjížděl jsem z kopce a nechtěl jsem zastavovat v zatáčkách. To už bych tu třeba nebyl. Chtěl jsem zastavit pod kopcem,“ vysvětlil poškozený a zároveň korunní svědek u soudu.

Byla tma a sněžilo. Řidič prý měl strach, aby jej na úzké silnici nesmetl jiný vůz. Vezl i peníze a policistů se prý v neosvětleném úseku bál.

„Policista šel ke mně. Stáhl jsem okýnko a zeptal se, jestli bychom mohli jet do blízké vesnice pod veřejné osvětlení. Policajt mi ale odpověděl, kde jsem to slyšel. Řekl jsem, že zavolám na operační a ověřím si, jestli jsou opravdu policisté. Policajt se ale rozběhl, začal mě rvát z auta,“ vypověděl poškozený.

Byl ale připoutaný, policista Bína mu proto podle obžaloby stříkl do očí slzný plyn.

Byla obava, že chce ujet a sahá po zbrani, tvrdí policista

„Měli jsme poznatek, že v bílé dodávce mohou jezdit pachatelé vloupání. Dodávka navíc asi minutu a půl nezastavovala a řidič se odmítal podrobit kontrole. Pravou rukou pak začal sahat k řadicí páce. Měl jsem strach, aby nechtěl odjet. Byla také důvodná obava, že sahá po zbrani. Proto jsem použil donucovací prostředek,“ vypověděl obžalovaný Ondřej Bína.

Poškozený říká, že sáhl jen na palubní desku po mobilním telefonu, který svítil. Když podle obžaloby policisté vyvlekli řidiče z auta, měl zvednuté ruce, držel v nich jen telefon. Povalili jej na zem a spoutali.

„Policista řekl, ať si lehnu do té břečky, to jsem odmítl. Proto mě povalili a dali mi pouta,“ vypověděl poškozený.

„Dopouštěl se protiprávního jednání. Bránil se a neuposlechl výzev dát ruce za záda a lehnout si. Byl o hlavu větší, potřeboval jsem ho mít na zemi, abych měl nad ním taktickou převahu. Zákrok bylo třeba dokončit a bezpečně ho zajistit. To bylo možné jen tak, jak jsem to udělal,“ řekl obžalovaný Bína u soudu.

Svědek uvádí, že i když byl spoutaný, policista mu nastříkal znovu do obličeje slzný plyn. Údajně jej ještě kopl.

Podle obžaloby spoutaný muž na nikoho neútočil, nebránil se a nikoho neohrožoval.

„Nepamatuji si, že bych ho kopl nebo ho jinak napadl,“ odmítá policista Bína. Byl také zasažen slzným plynem a údajně dezorientovaný.

Auto mělo zastavit okamžitě, řekl druhý člen hlídky

Nevinný se cítí i obžalovaný policista Rückl. „Auto má zastavit okamžitě, ne po dvou minutách. A tam, kde mu místo vybereme my. Věděli jsme o dodávce, s níž se tam krade,“ uvedl policista Rückl.

Při zákroku stál u okénka na straně spolujezdce. „Viděl jsem, jak u řadicí páky na něco sahá.“

Obžaloba zmiňuje, že na zasněžené krajnici a ve špatném osvětlení mohlo řidiče něco přejet. To ale policisté odmítají.

„Auto mělo otevřené dveře a to vylučovalo, že by se tam vešlo jiné. Naše auto bylo rozsvícené,“ řekl obžalovaný Rückl.

Uvedl, že se poškozenému kvůli slznému plynu špatně dýchalo. „Řekl, že chce ležet a vydechnout si. Měl ruce za zády, hrozilo, že se mu něco stane, že spadne obličejem na zem.“

Řidič ale odmítá, že chtěl dobrovolně ve sněhu ležet. S policisty se bál jet na na služebnu v policejním autě. Odjel proto v sanitce.

Podle obžaloby policisté vůbec neřešili prasklou žárovku, místo toho drželi řidiče tři hodiny na služebně. „Je to standardní postup, úřední záznam musíme psát na služebně,“ vypověděl Bína.

Protože auto na silnici skutečně tvořilo překážku, policisté je nakonec nechali na náklady poškozeného odtáhnout. Muž za odtah, léčebné výlohy nebo ušlý zisk požaduje 20 tisíc korun.