Herna a bar Pivní pomoc v Novém Boru, kde se útok odehrál.

Herna a bar Pivní pomoc v Novém Boru, kde se útok odehrál. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Šli vraždit. Soud potvrdil mačetovým útočníkům pět až 17,5 roku vězení

  • 346
Mačetový útok v Novém Boru byl pokusem o vraždu a všichni odsouzení si s definitivní platností odpykají vyměřené tresty. Nejvyšší soud tak rozhodl ve tři roky starém případu brutálního útoku v baru, kde pětice mužů vážně zranila tři hosty. Incident vyvolal na severu Čech několik protiromských demonstrací.

Nejvyšší soud rozhodl koncem loňského roku bez veřejného jednání, dnes usnesení zpřístupnil v soudní databázi. Svůj verdikt zdůvodnil tak, že pětice mužů na tři hosty baru útočila ve shodě a s vědomím možných následků. V platnosti tak zůstávají tresty od pěti do 17,5 roku vězení.

Dovolání k nejvyššímu soudu podal vůdce skupiny Vojtěch Husák, který dostal nejpřísnější trest, dále pak Jakub Žiga a Antonín Sinu, jimž odvolací soud vyměřil po patnácti letech. Dovolání podal i muž, kterého jako mladistvého soud potrestal pěti lety.

Případ pátého z útočníků justice vyloučila k samostatnému projednání. Krajský soud v Liberci mu loni v únoru uložil za pokus vraždy 4,5 roku vězení. S ohledem na věk v době činu mu hrozilo maximálně pět let.

Odsouzení se hájili tím, že se před incidentem mezi sebou nedohodli, že půjdou dovnitř vraždit. Soud jim ale za pravdu nedal.

„Do baru vběhli ozbrojení sečnými zbraněmi, obušky a holemi, okamžitě začali brutálně a zákeřně útočit na lidi v baru, útoky směřovaly často na hlavu a životně důležité orgány,“ stojí ve zdůvodnění rozhodnutí.

Útočnící nikomu neposkytli pomoc

Útočníci podle soudu postupovali ve vzájemné souhře, nikdo nejevil zájem o osud zraněných.

„Nikdo z nich ze společného jednání nevybočil, nikdo jim neposkytl pomoc a společně odešli bez zájmu o situaci poškozených, dávajíce najevo uspokojení z ‚akce‘,“ stojí v usnesení senátu s předsedkyní Věrou Kůrkovou.

Odsouzení mají ještě možnost obrátit se na Ústavní soud. Museli by ale argumentovat porušením svých základních práv.

Takzvaný mačetový útok se odehrál v srpnu 2011 v novoborském sport baru Pivní pomoc. Dva mladíci tehdy chtěli hrát na automatech a obsluha je kvůli věku požádala o občanský průkaz. Na barmanku byli drzí a pak se do záležitosti vložil jeden z hostů. Údajně jednoho z mladíků udeřil a vyhodil jej ven.

Za pár minut vtrhli do herny mstitelé s mačetami. Tři napadení muži skončili po útoku v nemocnici s mnohočetnými sečnými poraněními. Jeden utrpěl těžká zranění a lékaři mu museli nahradit část lebky platinovou destičkou.

Celý incident snímala průmyslová kamera. I když je záznam nekvalitní, posloužil předchozím soudům jako stěžejní důkaz. Soud zároveň konstatoval, že nešlo o rasově motivovaný čin. Ze záznamu neozvučené průmyslové kamery nejsou rasové motivy pětice Romů dokazatelné.

Zbraněmi útočili na hlavy a těla na zemi ležících obětí. „U tří obžalovaných jsme dospěli k závěru, že útoky byly takové intenzity, že mohly vést k fatálnímu následku. Nedošlo k němu ať již perfektním zákrokem liberecké neurochirurgie, nebo obrannými pohyby,“ zdůvodnila dřívější rozsudek soudkyně Eva Drahotová.

Poukázala také na to, že není možné brát spravedlnost do svých rukou, jak to předvedli obžalovaní. „Otec věděl, že mu syna neodvezla sanitka, že neumírá. Mohl dát facku nebo pěstí, pokud si chtěl všechno vyjasnit, ne chodit ozbrojen mačetou do baru. On se neptal,“ dodala tehdy soudkyně.

Dva z útočníků se pokusili ukrýt před spravedlností v zahraničí.