V kauze podivných směn pozemků jsou obžalovaní Jiří Zeronik (v popředí) a Pavel...

V kauze podivných směn pozemků jsou obžalovaní Jiří Zeronik (v popředí) a Pavel Krenk (vedle). | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Přišel Liberec o 13 milionů? Soud opět rozplétá čachry s pozemky

  • 1
Kauza podivného směňování pozemků a budov v Liberci na Ještědu a ve Vesci se znovu vrací ke krajskému soudu. Obžalovanými jsou bývalý náměstek primátora a předseda představenstva Sportovního areálu Ještěd Pavel Krenk spolu s někdejším tajemníkem areálu Jiřím Zeronikem.

Obžaloba tvrdí, že za jejich působení v městské akciové společnosti Sportovní areál Ještěd vznikla městu machinacemi s pozemky a nemovitostmi škoda 13 milionů korun.

Podle spisu obžalovaní převáděli obecní pozemky pod Ještědem a v Liberci-Vesci nevýhodně pro město na městskou akciovou společnost Sportovní areál Ještěd.

A ta je dál pod cenou směňovala nebo prodávala soukromníkům. Soud bude rozplétat celkem pět obchodů z let 2003 až 2006.

Krenkovi i Zeronikovi hrozilo za zneužití pravomoci veřejného činitele a podvod v nejpřísnějším čtvrtém odstavci až dvanáct let vězení. Krajský soud je loni v září obžaloby zprostil.

Státní zástupce se ale proti rozsudku odvolal, protože podle něj byly o jejich vině jasné důkazy. Vrchní soud nyní rozsudek zrušil a případ vrátil k dalšímu projednání.

„Je pravda, že mému odvolání vrchní soud z velké části vyhověl. Soud by se teď měl vypořádat s důkazy, které buď byly ve spise, nebo byly prováděny v rámci řízení,“ potvrdil vrácení případu do Liberce státní zástupce Miloš Klátik. V odvolání poukázal právě na důkazy, jež svědčily o vině obžalovaných.

Oba obžalovaní naopak tvrdí, že se ničeho nedopustili a městu škoda nevznikla.

Obžalobě původně čelil i liberecký exprimátor Jiří Kittner. Za zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování pravidel při správě cizího majetku mu hrozilo desetileté vězení.

Státní zástupce ale překvapivě až v závěrečné řeči navrhl jeho zproštění. Krajský soud pak Kittnera zprostil a státní zástupce se v jeho případu neodvolal.

„Ještě nevím, na kdy případ nařídím, důvod vrácení ještě neznám. Už teď je ale jasné, že se dostaneme do problémů kvůli změně senátu. Pokud strany nebudou souhlasit se čtením, budeme muset začít znovu,“ řekl soudce Petr Neumann.

Protikorupčního bojovníka Tauchmana to nepřekvapuje

„To, že se případ vrací k soudu, nás nepřekvapuje. Bylo pro nás šokující, jakou měrou soud pominul zjevné indicie a skutečnosti,“ komentoval vrácení případu Jaroslav Tauchman z protikorupčního serveru nasliberec.cz, který kauzu od začátku sleduje.

Jedna z transakcí vypadala následovně - v roce 2005 prodalo město Sportovnímu areálu Ještěd za 646 tisíc korun zahradu v Husově ulici.

O rok později ji získal za své pozemky ve Světlé pod Ještědem Karel Vaniš a za dva roky ji daroval své dceři Andree Hoffmannové. Její manžel podnikal společně se Zeronikem. „Hoffmannová pak zahradu prodala za čtyři miliony dvě stě tisíc korun,“ upozornil Tauchman.

„Drtivá většina směňovaných nemovitostí končila u podnikatelských subjektů nebo jedinců, kteří jsou buď přímo nebo přes své nejbližší rodinné příslušníky zcela jasně a prokazatelně spojeni s obžalovanými,“ tvrdil Jaroslav Tauchman.

To ale obžalovaní odmítají. „Není tu nic objektivního, jakákoliv provázanost tu není. Jsou to výmysly a blud, ve kterém žije pan Tauchman a jemu podobní,“ říká Pavel Krenk.

Oba obžalovaní mimo jiné trvají na tom, že směny souvisely s tehdejšími záměry areálu na Ještědu nebo ve Vesci. „Nezpůsobil jsem žádnou škodu. Nechápu důvod svého obvinění,“ vypověděl Jiří Zeronik.

Město Liberec zatím rozhodnutí Vrchního soudu nemá. Počítá ale s tím, že se znovu připojí k trestnímu řízení a bude požadovat náhradu vzniklé škody.

„Jestliže budou obžalovaní odsouzeni, pak bude Liberec sumu žádat rovným dílem po obžalovaných Pavlu Krenkovi a Jiřím Zeronikovi,“ zmínila mluvčí liberecké radnice Zuzana Minstrová.