Bývalý radní Libereckého kraje Martin Sepp.

Bývalý radní Libereckého kraje Martin Sepp. | foto: MAFRA

Soud prošetřoval snahu radního Seppa „zamést“ svůj dopravní přestupek

  • 3
Senát okresního soudu v Liberci se ve čtvrtek snažil zjistit, zda mohli policisté "zamést" vážný přestupek krajského radního pro dopravu Martina Seppa. Obžalovaný byl policejní exředitel Miroslav Dvořák a další tři bývalí policejní důstojníci liberecké policie.

Martina Seppa změřila policejní hlídka na Silvestra 2008, jak v obci Arnoltice na Frýdlantsku projíždí úsekem omezeném "šedesátkou" rychlostí 109 kilometrů v hodině. Krátce poté napsal textovou zprávu tehdejšímu policejnímu řediteli Dvořákovi.

Obžaloba tvrdí, že ten pak zaúkoloval šéfa dopravního inspektorátu Valáška, aby podřízení záznam skartovali. "Formulář jsem ani nestačil celý vyplnit, když mi volal pan Valášek. Vrátil jsem doklady. Bylo to nařízení nadřízeného," popsal již dříve průběh kontroly vyslechnutý dopravní policista.

Přestože byla fotka z radaru nečitelná, náměstek Sepp nakonec za přestupek pykal. Díky spisu státního zástupce. Rok nato v květnu mu Městský úřad ve Frýdlantu uložil pokutu 8 tisíc korun a šestiměsíční zákaz řízení.

Nečitelné, potvrdil svědek Řehák

"Správní orgán vycházel z důkazů, které byly v počítači a ze záznamového zařízení. Svědčí to o tom, že jsem žádný záznam nelikvidoval," podotkl obžalovaný Miroslav Valášek, který v té době působil jako vedoucí dopravního inspektorátu liberecké policie a je jedním z obžalovaných policistů.

Seppův spis podle svých slov konzultoval se svým předchůdcem Řehákem. Ten také včera u soudu vystoupil jako svědek. "Konzultoval bych s vámi přestupek, kdybych ho nechtěl řešit?," ptal se Valášek svědka. "Pravděpodobně ne," odpověděl Řehák.

Policisté tehdy zařadili Seppův případ do složky "nečitelné". Svědek Řehák před soudem vypověděl, že z fotky skutečně nešlo poznat, jestli auto řídí muž, či žena. Přečíst se prý nedala ani poznávací značka. Zároveň se podivoval, že hlídka, která vůz zastavila, s řidičem nesepsala záznam.

"Hlídka sice pořídila důkaz, kdy není čitelná SPZ, nelze rozpoznat řidiče, ale s mužem za volantem jednala. Mělo se to vyřídit. Měla sepsat hlášení, které by podepsal vedoucí a postoupit to správnímu úřadu. Nevím, proč hlídka takto nepostupovala," uvažoval Řehák.

Spis namísto toho ležel na stole vedoucího dopravního inspektorátu Valáška. Ten odmítá, že chtěl případ "zamést pod koberec" "Když evidovaný přestupek leží na stole vedoucího, dá se říct, že se neřeší?" ptal se Valášek. "Pokud leží na stole vedoucího, dá se říci, že se řeší," odpověděl svědek Řehák.

"Nebav se o tom do telefonu, mám to u sebe"

Miroslav Valášek již dříve uvedl, že přestupek náměstka hejtmana skončil mezi nevyřízenými věcmi z časových důvodů. Náměstek Sepp měl být pozván k vysvětlení a celá věc předána k přestupkovému řízení.

Soud má ale k dispozici záznamy telefonního hovoru mezi Seppem a policejním šéfem Dvořákem. "Hele, nebav se o tom do telefonu, mám už to u sebe. Bude to v pořádku."

Sepp odpovídá. "Super, jsi zlato." Novinářům později řekl, že se s Dvořákem nebavil o přestupku. "Šlo o fotky ze soukromé akce s policejním prezidentem Saska a nechtěl jsem publikovat fotografie, které tam byly," vysvětloval.

Někdejší policejní šéf čelí obžalobě z přijímání úplatků, zneužití pravomoci veřejného činitele, podvodu a zkreslování údajů v hospodaření. Hrozí mu až osmileté vězení.