Místopředseda sdružení na záchranu kopce Tlustec Tomáš Řízek.

Místopředseda sdružení na záchranu kopce Tlustec Tomáš Řízek. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Nabídli nám milion, když ukončíme protesty, tvrdí odpůrci těžby čediče

  • 0
Zástupce firmy usilující o obnovení těžby čediče na Tlustci na Českolipsku se prý před rokem a půl pokusil uplatit dvě občanská sdružení, aby nebojovala proti těžbě. Případ řeší českolipský soud. Dvěma obžalovaným hrozí za pokus o uplácení trest odnětí svobody až na šest let.

K nabídce peněz mělo dojít před tím, než se konalo veřejné projednávání záměru znovu na Tlustci těžit. V kulturním domě v Brništi představila v červnu 2011 firma Chlup vize o tom, jak chce těžbu v bývalém kamenolomu obnovit. Schůze se zúčastnilo asi sto padesát lidí.

"Devadesát procent lidí tady vůbec nikdo nezná, ty si sem zřejmě dovezla firma, aby jí dělali klaku," řekl tehdy Josef Lukavec, starosta sousedního Velkého Valtinova, který je spolu s Postřelnou a Brništěm obcí nejvíc postiženou bývalou těžbou čediče.

Před soudem se ocitl jednatel těžařské firmy Kamenolom Brniště Jiří Čech a jeho známý Jan Legner. Oba muže viní obžaloba z podplácení a spoluúčasti na podplácení. Jakou roli v tom oba hráli, zatím není z jednání soudu jasné.

Policisté si pokus o uplácení nahrávali

Jan Lenger údajně pod smyšleným jménem kontaktoval předsedu Sdružení na záchranu Kopce Tlustec Miroslava Šimonka a člena českolipského Hnutí Duha Miloslava Lomiče. Nejdřív prý pod cizím jménem vystupoval jako zástupce německé firmy, později přiznal, že jednal v zájmu těžaře.

Jak schůzky probíhaly, popsal jeden z jejich účastníků Miloslav Lomič. Druhý, Miroslav Šimonek, během vyšetřování zemřel na těžkou chorobu. Ten se boji proti těžbě na Tlustci věnoval víc než patnáct let. Spolu s místopředsedou Sdružení na záchranu kopce Tlustec Tomášem Řízkem se soudili o škody na svých majetcích způsobených komorovými odstřely. Soud jim oběma přiznal finanční náhradu.

"Na státní zastupitelství jsem to oznámil poté, co mě jeden z obžalovaných kontaktoval. Na schůzce jsme byli s panem Šimonkem. Každému nabídl 1,3 milionu korun za to, že se zdržíme dalších nesouhlasných stanovisek k těžbě na Tlustci. Odmítli jsme a oznámili to," uvedl Lomič.

V tu chvíli se do celé záležitosti vložila protikorupční policie, která následující dvě schůzky Miloslava Lomiče monitorovala. "Na obě mě policisté vybavili mikrofony. To je ale vše, co k tomu řeknu, protože soud ještě není u konce," dodal.

Na prvním stání, které se u okresního soudu konalo minulý týden, se jednatel firmy Kamenolom Brniště Jiří Čech od svého známého Jana Lengera distancoval. Když za ním prý Lenger přišel s nápadem obě občanská sdružení zdiskreditovat pomocí úplatku, údajně mu to zakázal.

Policie zadržela oba podezřelé koncem loňského léta. Z vyšetřování vyplynulo, že pokud by ekologové ustoupili od protestů, usnadnili by tím nejen vydání kladného rozhodnutí ministerstva životního prostředí, ale i správní řízení Obvodního báňského úřadu v Liberci.

Kvůli výslechu dalších svědků a především nezbytnosti získání odborných posudků odročil soudce líčení na únor.