Podle kriminalistů jde o největší drogový případ v Libereckém kraji a patří také k největším v České republice. (ilustrační snímek)

Podle kriminalistů jde o největší drogový případ v Libereckém kraji a patří také k největším v České republice. (ilustrační snímek) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Největší drogová kauza: hlava pervitinového gangu pomáhala policistovi

  • 1
Důstojník Národní protidrogové centrály u libereckého soudu potvrdil, že spolupracoval s Petrem Ryžákem, šéfem gangu, který má na svědomí jeden z největších případů výroby pervitinu v Česku. Skupina pocházela z Liberecka a Jablonecka a z tablet dovezených z Polska vyrobila přes 30 kilogramů pervitinu.

Pokud by se jim drogu podařilo prodat, mohli inkasovat až 30 milionů korun.

Důstojník protidrogové policie Miroslav Vogel je nyní sám stíhán Generální inspekcí bezpečnostních sborů pro třináct skutků. Právě kvůli kontaktům s Ryžákem. Odmítl ale, že by kryl jeho trestnou činnost. Prý nevěděl, že prodává drogy.

Třiačtyřicetiletý Ryžák sice prodej pervitinu nepopírá, zároveň ale tvrdí, že se v drogovém prostředí pohyboval jako utajený agent protidrogové centrály.

"Znám ho (Ryžáka) od roku 2010. Předal mi ho kolega, když odjížděl na misi. Žádná smlouva s ním sepsána nebyla, žádný zákon neumožňuje ochranu takové osobnosti. Neřekl jsem mu ani, aby páchal trestnou činnost. Kdybych věděl, že nakupuje drogy, byl by to důvod k zahájení trestního stíhání," vypověděl policista Vogel.

Informace mu Ryžák předával mailem nebo při osobních schůzkách. Setkávali se v libereckém Obchodním centru Nisa, v pražském Centru Černý Most nebo v paláci Flora. K poslední schůzce podle Vogela došlo v červnu 2012.

Policista měl obavu, aby jej Ryžák nepodrazil

Vypověděl, že protidrogová centrála zahájila na základě Ryžákových informací několik trestních stíhání. Zároveň ale upozornil na to, že jeho zprávy byly velmi nepřesné.

Jedna z "hlášek" pode Vogela hovořila o tom, že jistý dealer nakupuje ve velkém v Nizozemsku efedrin a nechává z něj vařit pervitin. Věc se ale nepodařilo prokázat a případ musel být odložen.

Z výpovědi vyplývá také to, že policista měl obavu, aby jej Ryžák nepodrazil. Několik rozjetých policejních akcí shodou podivných okolností zkrachovalo. "Řekl jsem mu, že pokud to hraje na obě strany a propálí nás do podsvětí, že z toho bude mít problémy," vypověděl policista.

Zároveň odmítl, že od Ryžáka přijímal dárky a odmítl také, že by dostával větší množství drog. Jen ve zhruba deseti případech mu Ryžák předal vzorky drog, ke kterým se dostal díky svým kontaktům.

Celkem to mohlo být asi 20 až 30 gramů, které policista posílal na expertizu. "Pan svědek v klíčových věcech lže," reagoval na policistovu výpověď obžalovaný Ryžák.

Drogy vyráběli dva roky

Organizovaná skupina obžalovaných mezi 27 a 43 lety vyráběla podle obžaloby drogy nejméně dva roky. Podle obžaloby měla skupina přísnou hierarchii a její hlavou byl právě Petr Ryžák.

Ostatní členové gangu údajně nakupovali a dováželi léky obsahující pseudoefedrin z Polska. Drogu pervitin pak vyráběli na různých místech v Liberci, Jablonci nad Nisou nebo v Hrádku nad Nisou.

Skupině hrozí tresty vězení od deseti do osmnácti let. Podle kriminalistů, kteří skupinu loni zadrželi, jde o největší podobný případ v Libereckém kraji a patří také k největším v České republice.