Pondělní projednání případu 23 libereckých zastupitelů.

Pondělní projednání případu 23 libereckých zastupitelů. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Z dvacítky obžalovaných zastupitelů přišel k soudu jediný. Vinu necítí

  • 1
Před libereckým soudem v úterý vypovídal jen jeden z třiadvaceti obžalovaných zastupitelů. Jan Veverka z ODS odmítl jakoukoliv vinu za to, že podle obžaloby se svými kolegy před šesti lety společně odhlasoval prodej městských pozemků pod cenou a připravil tak Liberec o tři a půl milionu.

"Jsem přesvědčen, že cena pozemku byla stanovena správně," zaznělo z Veverkových úst před soudem. Zastupitelům Liberce hrozí za porušení povinnosti při správě cizího majetku až tříleté vězení.

Obžalovaní zastupitelé

Kateřina Absolonová (SZ)
Pavel Bernát (ODS)
Ondřej Červinka (ODS)
Michal Dufek (ODS)
František Hruša (ČSSD)
Jiří Janata (USZ)
Naděžda Jarošová (ODS)
Ctibor Jech (ODS)
Naděžda Jozífková (ODS)
Jana Kašparová (ČSSD)
Jiří Kittner (ODS)
Zuzana Kocumová (USZ)
Hana Konšelová (ODS)
Jaroslav Morávek (KSČM)
Květoslava Morávková (SZ)
Petr Olyšar (ODS)
Ivo Palouš (ČSSD)
Ján Piňko (ČSSD)
Martin Sepp (ČSSD)
Vladimír Šámal (ODS)
Milan Šír (ČSSD)
Jan Veverka (ODS)
Vladimír Vojtíšek (ODS)

O nevině jsou přesvědčeni i ostatní obžalovaní, ti se však k soudu nedostavili. Zastupuje je dohromady několik advokátů.

"S obviněním nesouhlasím. Bylo to schváleno v souladu s předpisem města, zastupitelé to odsouhlasili. Obvinění souvisí s předvolebním bojem," uvedl na policii tehdejší primátor Jiří Kittner (ODS).

Kromě něj je obžalována například nynější krajská radní Zuzana Kocumová (Změna), bývalý Kittnerův náměstek Ondřej Červinka (ODS) nebo exnáměstek hejtmana Martin Sepp.

Ten taktéž s obžalobou nesouhlasí. "Rozhodovali jsme na základě interního předpisu schváleného radou," sdělil v přípravném řízení.

Pozemky získali manželé, kteří radnici dodávali služební vozy

Co se podle státního zastupitelství v roce 2007 stalo? Celkem 23 zastupitelů hlasovalo v dubnu 2007 pro převod městských stavebních pozemků v Liberci-Doubí do soukromých rukou.

Díky tomu získali pozemek u průmyslové zóny Jih o rozloze 3 400 metrů čtverečních za 1,49 milionu korun manželé Karel a Libuše Volavkovi. Mimo jiné vlastníci autosalonu Autotrend, který dodával magistrátu služební vozy.

Ceny byly stanoveny na základě prodeje městského majetku z roku 2004. Za metr čtvereční zaplatili Volavkovi 847 korun a za další část pozemků 350. Podle státního zastupitelství se v té době prodávaly kolem 1 500 korun za čtvereční metr. Pozemky tak měly stát více než pět milionů.

"V době předložení návrhu na prodej pozemku existovaly důvodné a zcela zřejmé pochybnosti o tom, jestli cena, za kterou mají být odprodány pozemky, je cenou v místě a čase obvyklou," řekla státní zástupkyně Martina Dědková.

"Domnívám se, že hlasující zastupitelé nesplnili svoji roli řádného hospodáře a na tyto pochybnosti nedbali."

Pochybnosti podle jejích slov spočívaly v tom, že oba pozemky, které tvoří jeden funkční celkem, byly podávány za ceny diametrálně odlišné. "Přičemž jedna z těch cen, 350 korun za metr čtvereční u stavebního pozemku, se podle mého názoru musela jevit jako zcela nepřiměřeně nízká i laikovi," dodala Dědková.

Na nevýhodný prodej upozornil dnešní náměstek primátorky

Na nevýhodný prodej pak upozornil v článku pro Libereckého zastupitele Jiří Šolc, tehdejší zastupitel za Stranu pro otevřenou společnost a současný ekonomický náměstek primátorky. O věc se začala zajímat policie a politiky obvinila.

Projednávání případu mělo u soudu probíhat až do pátku. Soudce chtěl vyslechnout všechny obžalované. Ti se ale omluvili, a tak v úterý soudce po jedné svědecké výpovědi a předložení důkazů jednání odročil. Pokračovat se bude třetího února 2014.

Liberecký soud se kauzou nezabývá poprvé. Nejprve stíhání zastavil. Jenže Nejvyšší soud v lednu celé rozhodnutí zrušil a vrátil věc k novému projednání zpátky do Liberce.

,