Jiřina Skrbková na zahradě svého domu, v jehož sousedství stojí kontroverzní...

Jiřina Skrbková na zahradě svého domu, v jehož sousedství stojí kontroverzní stavba domu. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Za plotem jim postavili dům. Sousedé se bránili a nyní vyhráli soud

  • 16
V letitém souboji s úřady nyní dosáhli významného vítězství lidé z Turnova. V těsné blízkosti jejich pozemku vyrostla novostavba, která má ovšem jiné rozměry, než jaké sousedé původně odsouhlasili. Stavbu přesto posvětil Stavební úřad v Turnově a později i krajský úřad.

Nejvyšší správní soud teď ovšem rozhodl, že dodatečné povolení stavby bylo nezákonné a ruší se.

Soud tak potvrdil dva roky starý rozsudek libereckého krajského soudu. A dal zapravdu manželům Skrbkovým, kteří už léta bojují s nezájmem úřadů.

Dům manželů Kadavých totiž vznikl tak blízko jejich chaty v Turnově - Mašově, že to odporuje zákonům. Skrbkovi proto zažalovali turnovský stavební úřad i krajský úřad.

Žaloba na druhý jmenovaný úřad nyní rozsudkem Nejvyššího správního soudu skončila vítězstvím Skrbkových.

„Jsem ráda, že nám daly soudy zapravdu. Už léta se snažím upozornit všechny úřady na to, že dům vznikl nezákonně. Prošel přes asi deset zúčastněných lidí a nikoho to nezajímá. Teď má zrušené dodatečné povolení stavby. Je to tedy černá stavba. Už v září jsem proto vyzvala krajský úřad, aby zahájil řízení o jejím odstranění. Uvidím, jak se k tomu postaví,“ říká Jiřina Skrbková.

Jiný projekt než před osmi lety

„Nemám problém s tím, aby vedle nás stál dům. Ale chci, aby stál tak, jak nám to dali na začátku podepsat,“ dodává.

Podstatou sporu je, že stavební úřad obdržel před osmi lety jiný projekt, na jehož základě později stavbu kolaudoval, než který měli k dispozici sousedé. Vzniklá novostavba je dnes o třetinu větší a má odstup od hranice pozemku 1,86 metru.

Sousedé přitom na začátku stavby dostali informaci o tom, že dům bude stát 3 metry od hranice pozemku. „Kvůli umístění domu s garáží na malém pozemku byla změněna celková dispozice a my jako vlastníci sousedních pozemků jsme o tom nebyli informováni,“ tvrdí Jiřina Skrbková.

„Závěr správních orgánů, že zmenšení odstupu ještě o 14 centimetrů na 1,86 metru od hranice pozemků je, dle slov krajského soudu ‚v podstatě banální‘, nelze akceptovat,“ zdůvodňuje své rozhodnutí Nejvyšší správní soud.

V rozporu s původním souhlasem je založení stavby, velikost a další nepovolené stavby, včetně pergol, zástěn nebo terénních úprav.

Kdyby se dům musel bourat, šlo by o první případ

Pokud by se stavba musela skutečně zbourat, šlo by o vůbec první případ v zemi. Stavebníci zatím vždy dostali pokutu a domy byly dodatečně zkoulaudovány.

Že by ke zbourání mělo dojít, neplyne ani z odpovědi krajského úřadu. Podle něj soudy stavbu rodinného domu neposoudily jako nelegální. Jinými slovy, nic se v tuto chvíli bourat nebude a úřednická kolečka budou pokračovat.

„Oba soudy se zabývaly pouze dílčími otázkami dodatečného povolení změny stavby, která byla provedena v rozporu s původním ‚souhlasem s provedením ohlášeného stavebního záměru‘,“ upozornila Kateřina Lauermannová, vedoucí krajského odboru územního plánování a stavebního řádu.

Krajský úřad spis předal k dalšímu vyřízení na stavební úřad v Turnově. „Řízení o dodatečném povolení změny stavby, provedené v rozporu s původním ‚souhlasem s provedením ohlášeného stavebního záměru‘ v současné chvíli stále pokračuje a nebylo s konečnou platností ukončeno,“ upozornila Kateřina Lauermannová.

V Turnově čekají na pokyny

„Čekáme, až nám krajský úřad dá nějaké pokyny, co máme dělat dál. Třeba nám řekne, abychom vedli řízení úplně znovu,“ uvedl tajemník Městského úřadu v Turnově Miroslav Šmiraus.

Jenže už v roce 2009 krajský úřad ve vyjádření k žalobě, uvádí, že pokud by bylo zrušeno dodatečné povolení stavby, následovalo by řízení o odstranění stavby. A ke zrušení dodatečného povolení došlo.

Stavebníci už dostali pokutu, domy byly dodatečně zkolaudovány. „Tento případ je ojedinělý tím, že pochybili nejen stavebníci, ale i správní orgány. Jsou na stejné nezákonné straně,“ míní Jiřina Skrbková.

Majitelé domu se ke kauze nechtějí vyjadřovat. „Žádné vyjádření vám nebudu dávat,“ řekla jen spolumajitelka domu Jana Kadavá a zavěsila telefon.

U soudu je také od roku 2013 žaloba na Městský úřad Turnov na ochranu před nezákonným zásahem správního orgánu. Její podstatou je nezákonné povolení stavby.

„Pohlídám si teď každý krok chybujících orgánů, aby dodržely rozsudky a respektovaly zákony. Za tuto osmiletou kauzu jsou především zodpovědny správní orgány, protože, kdyby všichni pracovali tak jak měli, nemusela tato kauza dojít do takových rozměrů,“ je přesvědčena Jiřina Skrbková.