Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Rodiče podvádějí u zápisů do škol. Liberec je proti tomu bezradný

  • 4
Dítě bydlí v hotelu, rodiče v domě na druhém konci Liberce. I to je taktika, jak dostat svého potomka na vybranou základní školu. Stačí, když mu přihlásí trvalé bydliště poblíž vytoužené školy. Takzvaná spádová turistika trápí město již pár let, a ač tomu chtěli radní zabránit, zatím nenašli způsob, jak.

Jediné, co mají v ruce, je seznam spádových oblastí s počtem dětí, které do nich patří. Ten musí dostat před zápisem všichni ředitelé škol, podle některých ale půjde jen o ryze informativní přehled, který bude mít do reality daleko.

Navíc jde o data sesbíraná k poslednímu říjnu loňského roku. Mnoho rodičů přitom své děti přehlašuje i pár týdnů před zápisem.

„Chtěli jsme původně určit termín, odkdy nejpozději musí dítě mít ve spádové oblasti bydliště. Pokud by jej mělo po tomto datu, už by na to nemusely školy přihlížet,“ uvedl Ivan Langr, náměstek libereckého primátora pro školství a kulturu.

„Ale legislativně to nejde udělat, nemáme žádné možnosti, nemůžeme kontrolovat, zda dítě na dané adrese skutečně bydlí, můžeme jen apelovat na rodiče, aby své děti nepřehlašovali, protože pak poškozují především ty, kteří v té oblasti skutečně bydlí.“

Žádnou radu tak nemá ani pro samotné ředitele škol. I je spádová turistika trápí, i když se o ní otevřeně nemluví. Například na Základní škole a základní umělecké škole Jabloňová, která se specializuje na hudební výchovu, se obávají, že letos nebudou moci vzít všechny děti, které o školu zájem projeví.

Problém i pro neliberecké děti

„V loňském roce jsme mohli uspokojit všechny zájemce, protože se nám podařilo otevřít tři třídy, jenže letos budeme otevírat pouze dvě. Obávám se, že je naplníme pouze spádovými dětmi a ty nespádové, byť hudebně nadané, se k nám nedostanou,“ uvedla ředitelka školy Iva Havlenová.

Seznam s počtem předškoláků považuje spíše za informativní. Skutečné číslo bude podle ní odhadem zhruba o deset vyšší.

Problém navíc vidí i v tom, že menší šanci, jak se na školu dostat, budou mít i neliberecké děti. „Nepříjemné to bude pro rodiče, kteří tu už mají jedno dítě a chtějí sem dát i sourozence. Ale protože nejsou spádoví, tak je nebudeme moci vzít, protože prostě nebudeme mít místo,“ doplnila ředitelka.

Každý rok přijde k zápisu kolem stovky dětí, loni jich škola přijala devadesát, tedy všechny, které se přihlásily, mezi nimi i nespádové. Právě děti, které v okolí školy nebydlí, se do ní často hlásí právě kvůli hudební třídě.

Spádové oblasti jsou na škodu, míní ředitelé

„Syn projevoval hudební nadání už odmalička. Spádově sice patříme pod základní školu 5. května, i když ještě blíž to máme na Husovku. I o té jsem hodně přemýšlela, dokonce jsem uvažovala i o možnosti, že bych si změnila trvalé bydliště, abychom pod ní patřili. Nakonec jsem to ale neudělala a šla na zápis na Jabloňovku, kde syna přijali. A i když je škola pro mě trochu z ruky, protože bydlíme jinde, tak toho nelituju, nevadí mi, že musím syna do školy vozit,“ svěřila se jedna z libereckých matek, která si přála zůstat v anonymitě.

Podle ředitelů jsou spádové oblasti při výběru vzdělávání spíše na škodu. Rodiče tak nemají možnost svobodně si vybrat školu, kterou chtějí, a proto se často uchylují k tomu, že dítě raději přihlásí ke známým či příbuzným, kteří v místě školy bydlí.

„Tím, že město zase změnilo spádovou vyhlášku, nastane problém v rodinách, kde mají více dětí. Pokud k nám už nějaké z nich chodí, tak další se k nám už nedostane, protože bydlí v ulici, která k nám sice spádově patřila v minulých letech, ale letos k nám už nepatří. To naruší chod rodiny i sourozenecké vztahy,“ upozornil ředitel Základní školy Lesní Jiří Dvořák.