Slovinská výtvarnice Tanja Pak tvořila ve sklářské huti společnosti...

Slovinská výtvarnice Tanja Pak tvořila ve sklářské huti společnosti Preciosa-Lustry v Kamenickém Šenově. | foto: Radek Petrášek, ČTK

Sklo je pro ni poezie. V Preciose tvořila slovinská výtvarnice Tanja Pak

  • 0
Spolu se skláři společnosti Preciosa-Lustry v Kamenickém Šenově tvořila slovinská výtvarnice Tanja Pak. Její týdenní pobyt na Českolipsku je součástí příprav Mezinárodního sklářského sympozia, které se od 1. do 4. října uskuteční v nedalekém Novém Boru.

Tanja Pak je profesorka na Univerzitě výtvarného umění a designu v Ljubljani, kde vedle kurzu skla vede i kurz keramiky. Svým věhlasným uměleckým a designovým kouskům vdechuje život společně se svým týmem ve Studiu sklářského designu Tanja Pak. V Ljubljani založila rovněž první a dosud jedinou galerii na Slovinsku mající za předmět zájmu estetickou hodnotu média – skla.

„Pro umělkyni slovinského původu Tanju Pak je sklo ‚čistou poezií‘. Cítí jej jako nepředvídatelný materiál, u kterého nikdy nelze s jistotou předvídat obraz, a tak dokáže unikátním způsobem reflektovat světlo. Při práci s ním ráda poslouchá a okouší vůně, snaží se využívat jeho výhod naplno a vždy zapojit kombinaci všech smyslů,“ říká o autorce mluvčí Preciosy Olga Vrbikova.

Své práce vystavuje sólově i na skupinových výstavách po celém světě. Má na kontě řadu významných ocenění, mimo jiné čestné uznání Red Dot nebo titul „Slovinská Designérka roku“.

Tanja Pak bude tvořit v regionu ještě jednou. Vrátí se sem v říjnu, kdy začíná Mezinárodní sklářské sympozium v Novém Boru. Na něj se pořadatelé pokoušejí přivézt dost možná nejslavnější sklářskou celebritu, legendárního jednookého amerického skláře Dalea Chihulyho.

Sympozium hostilo už stovky umělců

XII. ročník Mezinárodního sklářského sympozia v Novém Boru nabídne návštěvníkům ochutnávku různých lahůdek v podobě sklářské tvorby skláren Ajeto, AveClara, Crystalex, Egermann, Jiří Pačinek, Kolektiv, Sklárna Slavia, TGK, VOŠ a SŠ sklářská a také Preciosa Kamenický Šenov. Všechny tyto firmy nabídnou ve dnech 1.- 4. října své provozy a vytvoří pracovní zázemí pro sedm desítek účastníků sympozia.

Tradici sklářských sympozií v Novém Boru založil v roce 1982 Crystalex, když poprvé pozval do svých sklářských provozů výtvarníky a designéry, aby s pomocí tamních sklářů ztvárnili své návrhy a nápady. V tříletých intervalech se v průběhu 27 let vystřídalo v Novém Boru přes 500 umělců.

Když Crystalex před několika lety zkrachoval, převzalo štafetu město a své dílny dala výtvarníkům k dispozici velká část místních firem včetně Preciosy-Lustry.

Rozpočet letošního sympozia je bezmála osm milionů korun, z toho 1,5 milionu dalo samo město Nový Bor, další peníze přidávají sponzoři. Liberecký kraj chce přispět 400 tisíci korunami, na konci srpna o tom bude rozhodovat zastupitelstvo.

„Určitě to není podpora zásadní, ale já ji považuji za důležitou, protože sklářství, Novoborsko, Liberecký kraj k sobě patří. Po hubených letech se tomuto odvětví opět daří a já jsem rád, že IGS bude v Novém Boru propagovat tradiční řemeslo, které je v našem kraji doma,“ řekl hejtman Martin Půta (STAN).