Hejtman Libereckého kraje Martin Půta (vlevo) a německý ministr vnitra Thomas...

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta (vlevo) a německý ministr vnitra Thomas de Maiziere se sešli v Hrádku nad Nisou. Cílem společného jednání byla zejména přeshraniční bezpečnost a spolupráce státní správy a samosprávy na obou stranách hranice. Na snímku jsou na Trojzemí. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Jako by nebyla hranice. Češi a Sasové ladí policejní zásahy u sousedů

  • 2
Česká policie v budoucnu získá větší pravomoci pro zásahy v saském příhraničí, stejná oprávnění budou mít Sasové v hraničním pásu Libereckého kraje. Němečtí a čeští policisté chystají novou smlouvu, která podmínky zásahů u sousedů zjednoduší a vylepší.

V Trojzemí to v pondělí řekl ministr vnitra Spolkové republiky Německo Thomas de Maiziere.

„Policejní smlouva mezi Německem a Českou republikou byla uzavřená v roce 2000, tedy ještě před přístupem do Schengenu. V současné době se vyjednává nová smlouva a doufejme, že se ji podaří uzavřít ještě do konce letošního roku. Pak bude dobrá spolupráce ještě lepší,“ zmínil Thomas de Maiziere.

Podle něj jde o to, aby hranice přestala hrát roli jak pro zločince, tak pro policisty.

„Smlouva se bude týkat hlavně spolupráce obou policií, půjde v ní hlavně o to, aby česká policie mohla zasahovat na území Německa a německá policie na českém území. Samozřejmě jen v příhraniční oblasti,“ řekl ministr. „Dosud kriminální živly profitují z toho, že existuje nějaká státní hranice, a to právě nechceme,“ dodal.

Použít pistoli? Zakázano

„Konkrétní text ještě není s německou stranou dojednán, další kolo jednání o smlouvě by se mělo odehrát v září v Praze. Rozhodně ale vylepší současný stav,“ řekl mluvčí Policejního prezídia Policie ČR Josef Bocán.

Dnes například čeští policisté mohou v neodkladném případě zasahovat na území druhého státu, nese to ale řadu omezení. Nesmějí například použít střelnou zbraň nebo pokud pachatele zadrží, musejí vyčkat do příjezdu německé hlídky.

Obě země se novou smlouvou snaží řešit také zvýšenou kriminalitu. Po vstupu České republiky a Polska do schengenského prostoru totiž hlavně v Německu výrazně přibylo krádeží. Narůstajícím problémem je i obchodování s českou drogou pervitin. Vaří se v České republice z léků, které organizované skupiny nakupují bez jakýchkoli omezení v polských lékárnách.

A také o tomto problému hovořil německý ministr vnitra s hejtmanem Libereckého kraje Martinem Půtou (STAN).

„Policie na tom na obou stranách hranice intenzivně pracuje. Doufejme ale, že v Polsku bude přijat zákon, který omezí prodej léků, ze kterých se drogy na české straně vyrábějí,“ zdůraznil největší potíž hejtman Martin Půta.

Vlny zločinu

„Sejm o tom už několikrát jednal, zákaz ale zatím nevydal,“ poznamenal Půta. Volný prodej léků, ze kterých se drogy vaří, považuje za jeden z hlavních problémů.

Od nové policejní smlouvy si slibuje hlavně to, že umožní zlepšit a zrychlit komunikaci mezi policisty. „Předpokládám, že nejdůležitější v nové policejní smlouvě bude to, že hlídky budou moci jednodušším způsobem zasahovat na obou stranách hranice,“ upozornil hejtman Půta.

Zvýšenou kriminalitu po otevření schengenského prostoru nepociťují jen v Německu. Dopadla i na české příhraniční obce. „Je to vždy ve vlnách. Především jsou to krádeže. Kradou se kola, minulý týden jsme s policií řešili krádež deseti kanálových vpustí ve městě,“ řekl hrádecký starosta Josef Horinka (Starostové pro Liberecký kraj).