Pohled z Ještědu na svítící krajské město. U soudu se rozhořel spor, kdo se má...

Pohled z Ještědu na svítící krajské město. U soudu se rozhořel spor, kdo se má o veřejné osvětlení a semafory v Liberci starat. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Netradiční soudní spor. Kdo ho vyhraje, rozsvítí lampami Liberec

  • 1
Město Liberec stojí před soudem kvůli vypovězené smlouvě na správu osvětlení a řízení křižovatek. Žalobce firma Eltodo tvrdí, že je vypovězení smlouvy účelové a neplatné.

Firma od roku 2006 spravovala pro město křižovatky a veřejné osvětlení a podle smlouvy to měla dělat až do roku 2021. Jenže nynější vedení města smlouvu o zakázce za půl miliardy uzavřenou už za primátora Jiřího Kittnera vypovědělo. Kvůli výhradám k dopravní ústředně pro centrální řízení křižovatek.

Podle Eltoda, které má na starosti veřejná osvětlení a křižovatky v osmdesáti městech České republiky, je vypovězení smlouvy neplatné.

"Dopravní ústřednu jsme předali v prosinci 2011. Nikdo Eltodu nevytknul vady ani nevyzval k nápravě. Žalovaná strana (město Liberec) si jen udělala půdu pro to, aby mohla od smlouvy odstoupit. Vytýkaná porušení jsou jen tendenční a argumenty účelové," řekl při přednesu žaloby právní zástupce Eltoda Tomáš Kessler.

Vypovězení smlouvy z 22. května, respektive 31. prosince 2012 se dotklo i dalších subdodavatelů.

Dali jste nám jinou ústřednu, říká město

Eltodo dodalo podle žalovaného Liberce jinou ústřednu, než jakou vzala na vědomí rada města. Namísto Sitraffic Scala, která například umí automaticky přepínat semafory podle hustoty dopravy a vyhodnocovat získaná data, získalo město ústřednu VRS 5000. Liberec za ni zaplatil 14 milionů korun.

"Ústředna měla původně splňovat všechny funkce, ty ale nemá. Peníze jsou utraceny a stav je stejný, nebo ještě horší. Žalobce (Eltodo) měl dodat i dopravní koncepci, ta měla být podkladem k řízení provozu. Nedošlo k tomu," kontroval právní zástupce Liberce Martin Heřmánek.

Liberec podle něj přestal být schopen ovládat křižovatky. Když si na špatný průjezd křižovatky stěžovali policisté, muselo město volat pomoc.

"To není ten stav, který měla přinést investice čtrnácti milionů. Město je utratilo, aby se dozvědělo, že křižovatky fungují stejně, jako to dělal dohledový server. Eltodo nepostupovalo jako řádný správce, proto ho město nechtělo," uvedl advokát Heřmánek.

Ústředna je v pořádku, oponuje Eltodo

Eltodo tvrdí, že nic neporušilo a že nedodané funkce nemají vliv na správný chod ústředny.

"Ústředna je funkční v požadované kvalitě. Vycházeli (město Liberec) z reklamních materiálů, požadované součásti byly jen nadstandardním vybavením a nemusely být součástí dodávky," zmínil Tomáš Kessler.

Z výpovědi svědka vyplývá, že město změnu ústředny neodsouhlasilo. "Rozhodli jsme o změně Scaly. Vycházeli jsme z našich zkušeností, z hlediska kompatibility byla v Liberci výhodnější. Původně jsme neměli žádné zadání," vypověděl svědek Pelz z dceřinné firmy Eltodo - dopravní systémy.

Dnes ústředna nefunguje. Liberecké křižovatky řídí dohledový server. Spravuje ho město.

Pokud město prohraje, vrací sto milionů

Jednou z podmínek zakázky byly investice do modernizace osvětlení a křižovatek celkem za 169 milionů korun. Firma v Liberci do systému "nalila" přes 100 milionů. Pokud město soud vyhraje, bude muset peníze firmě vrátit.

Radnice říká, že je smlouva pro město nevýhodná a správu si zajistí levněji. V roce 2011 zaplatila 64 milionů korun. Z toho 33 milionů šlo na náklady správy systému, zbytek na splátku investic. Město ale nechce dát do správy a obnovy osvětlení a semaforů víc než 35 milionů ročně.