Neoprávněná výpověď bývalému manažerovi Miroslavu Kroutilovi (na snímku) stála Liberecký kraj 1,3 milionu.

Neoprávněná výpověď bývalému manažerovi Miroslavu Kroutilovi (na snímku) stála Liberecký kraj 1,3 milionu. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Kraj vrací úder, milionovou škodu může platit neprávem vyhozený úředník

  • 3
Z lovce se stala lovná zvěř. Tak se dá nazvat přemet ve sporu kolem milionů na služby sociální prevence v Libereckém kraji. Bývalý manažer projektu Miroslav Kroutil chtěl, aby škodu 1,3 milionu zaplatili úředníci ze svého, teď však sám čelí hrozbě stejného postihu.

Případ projektu IP1, který zajišťoval finacování služeb v letech 2009-2013, se táhne od roku 2010, kdy Kroutil coby manažer zmíněného projektu dostal od Libereckého kraje výpověď z pracovního poměru pro soustavné porušování povinností.

"Dali mi ji proto, že jsem nezajistil kontrolu těch, kteří sociální služby poskytovali, jenže mě vyhodili proto, abych ji dělat nemohl. V projektu je uvedeno, že se musí zřídit dvě místa kontrolorů. Chtěl jsem po vedoucí odboru, aby je zřídila, ale odmítla to. Pak i radní a ředitel úřadu," řekl Kroutil v rozhovoru pro MF DNES v roce 2010.  

"Proto jsem napsal v dubnu 2010 do pravidelné monitorovací zprávy na ministerstvo, že tato část projektu nebyla splněna, ale vedoucí odboru mi písemně nařídila, abych řádky o nesplnění úkolu vymazal. Oznámil jsem hejtmanovi Eichlerovi, že podepsal nepravdivou zprávu, ale nevadilo mu to."

V tu dobu upozorňoval také na to, že si jeden z dodavatelů sociálních služeb, Liberecké romské sdružení, dává stotisícové platy, že si pořídil auta a sám sobě je pronajímá, nakupuje nemovitosti. Tuto část projektu, v němž bylo celkem rozdáno 225 milionů korun, řeší dodnes Policie ČR.

Soud kvůli neplatnosti výpovědi

Kvůli výpovědi se Kroutil s Libereckým krajem soudil o její neplatnost. Soud loni vyhrál a kraj mu vyplatil 850 tisíc korun. Celkem i s odvody státu ho to stálo 1,3 milionů. Poté dal bývalý manažer podnět k Libereckému kraji, aby škodu vymáhal po úřednících, kteří mu výpověď neoprávněně dali.

Oslovil kvůli tomu také občanské sdružení Oživení, které ho svým právním rozkladem podpořilo. Krajští právníci však došli k názoru, že žádná škoda nevznikla.

"Protože máme dva rozdílné rozbory, oslovíme právnickou fakultu, aby vytvořila třetí. Navíc jsme ustanovili škodní komici, která případ znovu prozkoumá," řekl hejtman Martin Půta na speciálně svolané tiskové konferenci na toto téma.

Poté oznámil, že podle finančního úřadu, který vyměřil kraji za projekt IP1 pokutu ve výši 205 milionů korun, za to může jeho bývalý manažer.

Možná, že zaplatí bývalé vedení kraje

"Právě za jeho působení vznikla pochybení, kvůli nimž nám nyní hrozí významné finanční sankce. Proto je možné, že budeme škody požadovat po bývalém hejtmanovi Eichlerovi, radním Petráčkovi, bývalé vedoucí odboru Šlechtové a samozřejmě po panu Kroutilovi," vysvětlil Půta.

Kraj již podobný případ řešil. Šlo o projekt revitalizace dětských hřišť v kraji, při kterém vznikla škoda 496 tisíc korun. Tuto částku chce kraj vymáhat soudně po několika bývalých radních. Žaloba už byla podána.