BusLine byl jedním z vyřazených dopravců. (ilustrační snímek)

BusLine byl jedním z vyřazených dopravců. (ilustrační snímek) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Kraj kvůli nečinnost platí o 30 milionů víc za dopravu, tvrdí sdružení

  • 1
Vedení Libereckého kraje podle Krajského protikorupčního pracoviště netlačí na antimonopolní úřad, aby konečně rozhodl ve věci čtyřmiliardové zakázky na dopravní obslužnost. Úřad ji zrušil loni v květnu a kvůli tomu kraj platí za autobusovou dopravu vyšší cenu, než jakou nabídli vítězní uchazeči.

Kraj se proti zrušení zakázky loni v červnu odvolal a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) odvolání nyní posuzuje. Samotný úřad přitom přetáhl všechny termíny, ve kterých kraji slíbil rozhodnout.

„Liberecký kraj se proti nečinnosti ÚOHS již téměř celý rok nebrání, jak by mohl, ačkoliv by to podle zákona o krajích mělo být jeho povinností. Přitom v srpnu vyprší roční lhůta, ve které může podat žalobu k soudu pro nečinnost ÚOHS. Mělo by mu vadit, že ročně platí o třicet milionů korun víc, to je pro rozpočet hodně,“ zmínil analytik Krajského protikorupčního pracoviště Miroslav Kroutil.

Podle něj kraj nepodal ani stížnost na nečinnost správního řízení. Podat stížnost a pak i žalobu může kraj do 12. srpna. Pak už to podle Kroutila nebude možné.

„Nechci spekulovat, jestli je to lajdáctví, nebo je v tom záměr. Ale nečinnost, jak Úřadu na ochranu hospodářské soutěže, tak Libereckého kraje, nahrává současným dopravcům,“ tvrdí Kroutil.

Kraj nařčení, že vůči antimonopolnímu úřadu není aktivní, odmítá. Radní pro dopravu Vladimír Mastník například upozornil na to, že se spolu s šéfem krajského odboru dopravy sešel s předsedou ÚOHS Rafajem.

Lhůtou si nejsme jisti, říká radní pro dopravu

„Nijak jsme ho neovlivňovali, ale bylo nám přislíbeno, že to bude vyřízeno do konce minulého roku, maximálně ve druhé polovině letošního ledna. Bohužel se tak nestalo,“ tvrdí krajský radní pro dopravu Vladimír Mastník.

„Popravdě si nejsme jistí, jestli tam je opravdu roční lhůta. Pravdou je, že kraj ještě nikdy nepodával k soudu stížnost na ÚOHS. Musíme se poradit s právníky. jsme ale ochotni jít do toho natvrdo,“ zmínil Mastník.

ČSAD Slaný už antimonopolní úřad zažaloval u správnímu soudu. „Zvažujeme, že se přidáme. Musí to ale ještě projednat rada,“ dodal radní.

Rada se sejde 4. srpna a to už podle Krajského protikorupčního pracoviště může být na nastíněné kroky pozdě. „Pokud kraj nepodal ani stížnost, soud vůbec nemusí žalobu přijmout, protože se nevyčerpaly všechny možnosti,“ obává se Miroslav Kroutil.

Mluvčí ÚOHS Martin Švanda potvrdil, že řízení zatím nebylo ukončeno. „Z důvodu značné složitosti přezkoumávaného případu,“ řekl mluvčí pro ČTK. Právo kraje na stížnost nezpochybňuje. „Účastník řízení má vždy možnost podat stížnost na nečinnost správního orgánu,“ dodal mluvčí Švanda.

„Tím, kdo na tuto kauzu doplácí, jsou občané Libereckého kraje. Zdůvodnění kraje, že chybí prostředky na sociální projekty, kulturu a jiné jsou výmluvami v situaci, kdy Liberecký kraj platí za dražší dopravní obslužnost,“ domnívá se Daniela Fialová z Krajského protikorupčního pracoviště.

Desetiletá zakázka podle předpokladu kraje měla začít platit od prosince 2014. Antimonopolní úřad ji zrušil kvůli administrativním chybám. Protože ÚOHS ještě nerozhodl, musel kraj najít jiné řešení a zastupitelé dali přednost prodloužení smluv s dosavadními dopravci o další dva roky.

Proti tomu se zase k antimopolnímu úřadu odvolali dopravci skupiny ICOM transport, kteří nabízeli nižší ceny. Antimonopolní úřad v tomto případě rozhodl ve prospěch kraje, firmy se ale odvolaly. I tam už lhůta pro odvolací řízení uplynula.