Ve stejný den se letos budou konat akce dvě – v Ostašově a ve Vesci. Obě...

Ve stejný den se letos budou konat akce dvě – v Ostašově a ve Vesci. Obě připomenou Bitvu o Liberec. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Spolky se přou o rekonstrukci bitvy. Liberec nakonec zažije dvě

  • 5
Na jiném místě a ve velkém stylu se odehraje letos Bitva o Liberec. Plánuje ji sdružení Archa 13. Místo na ostašovských lukách se vojáci pruské a rakouské armády střetnou ve veseckém areálu v sobotu 23. dubna. Už předchozího dne ale rozbijí ležení na několika místech v Liberci.

„Na náměstí před radnicí bude velitelský stan, na Nerudově náměstí zase polní lazaret a na Keilově vrchu zalehne dělostřelecká baterie,“ popisuje Petr Pimek ze sdružení Archa 13, které bitvu organizuje.

„O bitvě jsme se bavili a nemáme s tím problém. Termín se nám hodí,“ říká správce areálu Jan Svatoš, ředitel Sportovní společnost Ještěd, pod kterou Vesec patří.

Bitva o Liberec, která připomíná skutečné události z 21. dubna 1757, se až dosud konala v rámci Ostašovských slavnosti už od roku 2012 a pod „křídly“ Spolku přátel Ostašova.

V posledních letech se stala celodenní akcí spojenou s kulturním programem a poutí ke svatému Vojtěchovi, kterému je zasvěcený místní kostelík. Výtěžek z ní šel na jeho opravu.

„Slavnosti v Ostašově poběží dál,“ říká Pimek, který je bývalým členem ostašovského spolku. „Bitva si ale zaslouží více pozornosti. Chceme ji spojit i s programem pro školy a vysvětlit jim, že to byla jedna ze zahajovacích bitev sedmileté války a jak to tehdy vypadalo. Na Nerudově náměstí byl totiž skutečně lazaret a dělostřelecká baterie opravdu odstřelovala pozice Prusů z Keilova vrchu.“ Na stránkách Spolku přátel Ostašova ale poutní slavnosti s bitvou figurují dál.

Spolek se cítí podveden

Pavla Haidlová, předsedkyně spolku a liberecká zastupitelka za Změnu pro Liberec, se cítí podvedená.

„Pan Pimek chce bitvu pojmout jako komerční akci, my si zakládáme na tom, že děláme vše sami za pomoci přátel a sousedů. Jde nám o připomínku bitvy jako místní události, o uctění patrona Ostašova - sv. Vojtěcha - a o získání peněz na opravu kostela. Je tedy už jen na úvaze každého návštěvníka, ale i účastníka, jakou akci zvolí a proč,“ říká.

Ve stejný den se tedy budou konat akce dvě - v Ostašově a ve Vesci. Organizátoři vesecké bitvy už chystají scénář a chtějí vyvolat atmosféru z 18. století. K ní by měly přispět povozy s vojáky a husaři na koních mezi Nerudovým náměstím a radnicí a také Indiáni.

Jako doprovodný program budou trhy a ukázky dobových řemesel. „Chceme bitvu se vším všudy, jak to tehdy bývalo, i s rabováním. Postavíme repliku domu a vojáci ho podpálí,“ vylíčil Pimek.

Trvá na tom, že událost, které se zúčastnilo až třicet tisíc vojáků, si zaslouží mnohem větší pozornost.

„Chceme navázat na vzácné vykopávky z let 2010 a 2011, o které se zasloužil archeolog ze Severočeského muzea Petr Brestovanský a které tehdejší události dokládají. Ostatně byl to právě Petr Brestovanský, který zorganizoval první historický pochod vojáků městem a začal bitvu připomínat. Do té doby se o ní téměř nemluvilo,“ doplnil.