Okupace v srpnu 1968 v Liberci.

Okupace v srpnu 1968 v Liberci. | foto: MAFRA

V Liberci se přou o pietu k výročí 21. srpna. Radnice ji udělá dříve

  • 10
Hned dvakrát si letos Liberečané připomenou vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa z 21. srpna roku 1968. Radnice totiž oficiální akci naplánovala již na pátek 19. srpna. S tím ovšem nesouhlasí liberecká ODS a zorganizuje vlastní pietní akt, v neděli 21. srpna.

„Přijde mi, že si někdo řekl Nebudu si kazit víkend a udělám to v pátek,“ říká předseda liberecké ODS Ondřej Červinka. Společně s kolegy proto dorazí k pomníku sochaře Jiřího Gdovína na liberecké radnici až v neděli v deset hodin dopoledne.

Liberecká ODS dokonce k nedělnímu připomenutí vytvořila událost na Facebooku, ke které se již připojily desítky zájemců.

„Vyzvali jsme lidi, aby tam přišli položit květinu nebo zapálit svíčku, nechceme z toho dělat žádný bombastický happening. Jestli přijdou v jedenáct hodin, ve tři, čtyři hodiny odpoledne, je víceméně jedno. Důležité je, aby si to připomněli v ten den,“ přibližuje Červinka.

Jednou z účastnic bude i bývalá primátorka Liberce a současná zastupitelka za ČSSD Martina Rosebergová.

„V pátek 19. srpna si nemáme co připomínat, připadá mi to netaktní a nedůstojné především k pozůstalým,“ vysvětluje svoji účast na nedělním shromáždění Rosenbergová.

V pátek bude vyšší účast než v neděli, oponuje město

„Neumím si představit, že bychom výročí Dne osvobození slavili třeba 6. nebo 7. května,“ dodává.

Město ale oponuje tím, že je pro něj na prvním místě účast, která podle něj bude v pátek vyšší než v neděli.

„Vedení jsem navrhla tuto možnost, protože jsem si myslela, že to přispěje k věci. V pátek dopoledne město více žije, zatímco v neděli je úplně prázdné,“ vysvětluje vedoucí protokolu magistrátu města Liberec Miluše Charyparová.

„Byly to pragmatické důvody. Vedení se k mému návrhu přiklonilo,“ dodává.

Za Charyparovou stojí i primátor města Tibor Batthyány. „Stojím za zkušenostmi paní Charyparové, která je letitá protokolářka. Vůbec nikdo, včetně opozičních zastupitelů nebo snad bývalé paní primátorky, nemůže vůbec snižovat její fundovanost v této oblasti. V minulosti se konala spousta pietních a vzpomínkových akcí mimo termín a nikomu to nevadilo,“ myslí si primátor.

„Považuji to za chabý argument, jak se opírat do vedení radnice,“ pokračuje a dodává: „Je minimálně s podivem, že se nikdo neozval, nikdo neprotestoval, že se loni Den obětem komunismu oslavil 29. června, přestože oficiálně to byla sobota 27. června.“