Na kraji Liberce už přes půl roku stojí hotová čerpací stanice, stále ale...

Na kraji Liberce už přes půl roku stojí hotová čerpací stanice, stále ale neslouží řidičům. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Podnikatel chce po Liberci miliony. Spor o osiřelou pumpu míří k soudu

  • 10
Přes sedmnáct milionů korun požaduje po Liberci firma EDI, která postavila čerpací stanici na kraji města. Ta je stála zavřená, i když dokončená byla už před půl rokem. Její majitelé tvrdí, že radnice je využívá jako své rukojmí. V září loňského roku údajně zažádali o kolaudaci. Na tu však nechce město kývnout.

„Kvůli tomu, že nemůžeme pumpu otevřít, nám denně utíkají desetitisíce na tržbách,“ říká jednatel firmy Petr Jakl. Peníze, které společnost po městě chce, se ale týkají vícenákladů, jež souvisejí s přesunutím pumpy. To si podle Jakla vynutilo město už v roce 2014 a důvodem bylo budoucí dopravní napojení na silnici I/35.

„Vyčíslili jsme vícenáklady, které vznikly tím, že jsme museli změnit výšku i polohu stavby. Na přesné umístění stavby si nechalo město dokonce zpracovat i projekt. Nechápu tedy, proč nyní tvrdí, že to, jak a kde bude stavba umístěna, jsme si určili sami. To není pravda,“ zmínil Jakl.

Podle náměstkyně libereckého primátora Karolíny Hrbkové ale není důvod pro to, aby město firmě něco uhradilo.

„Se společností jsme celý rok vedli poměrně dlouhá jednání o tom, že vícenáklady, které vyčíslila, odmítáme, respektive nesouhlasíme s jejich výší. A protože firma na nich trvala, tak jsme si nechali zpracovat expertní posudek, zda bylo vůbec nutné čerpací stanici výškově a směrově posouvat a v jakém rozsahu,“ vysvětlila náměstkyně.

Závěr posudku je prý jasný, posunutí pumpy město nevyžadovalo. Hrbková navíc namítá, že z původních plánů zbyla čerpací stanice v naprosto jiné podobě, než o jakou firma původně žádala. Navíc u ní prý došlo i k nepovoleným stavbám.

Nepříjemnosti pro obyvatele

„Jedna z nich je například umístění kanalizace na pozemcích města bez našeho souhlasu. Snažila jsem s firmou jednat o nějakém smírčím řešení, jak budeme moci my jako město ty pozemky v budoucnu využívat. Ale zatím jsme se na ničem nedohodli,“ zdůraznila Hrbková. Dokud prý firma nevyřeší černou stavbu, pumpa zůstane zavřená.

Se stavbou nové čerpací stanice si užívali krušné chvíle i lidé, kteří bydlí v její blízkosti ve Stráži nad Nisou. Po místní silnici jezdily často těžké pásové bagry, které ji ničily.

„Loni v létě se tudy dalo projet jen s obrovskou opatrností. Pak sice silnici někdo opravil, ale šlo jen o provizorní zaplácnutí děr. Dnes je cesta plná hrbolů. Těžké zemní stroje ji však zanášely bahnem, to občas proudilo i do tunelu, kde se pak nedalo pěšky ani projít. Moje auto pak bylo špinavé jak traktor z pole,“ upozorňuje jeden z místních obyvatel, který si nepřeje zveřejnit své jméno.

Podle jeho souseda navíc docházelo v souvislosti se stavbou pumpy k odbagrování velkého množství zeminy. „Tím, že podkopali celý kopec, nám vzali vodu. Dříve jsme měli pětimetrovou hladinu ve studni, teď je tam asi metr a půl. Zajímalo by mě, zda tu stavbu vůbec někdo kontroloval,“ zmínil.

O tom, zda nakonec město firmě zaplatí 17,6 milionů korun za vícenáklady, bude pravděpodobně rozhodovat soudce. „Myslím, že to je jeden z těch sporů, který skončí u soudu,“ podotkl Tibor Batthyány, primátor Liberce.

A stejně uvažuje i jednatel firmy EDI. „Pokud město nezmění svá nepodložená stanoviska a nepřestane účelově bránit tomu, abychom mohli stavbu začít užívat, tak budeme dál postupovat právní cestou,“ uzavřel Jakl.