(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Správa Krkonoš zachraňuje žáby, instaluje pro ně u silnic zábrany

  • 6
Obojživelníci při jarních tazích končí často pod koly automobilů. Ochránci přírody v Krkonoších proto kolem nekritičtějších úseků silnic staví zábrany a žáby pak přes silnice přenášejí.

"Úspěšnost této akce je velmi vysoká. Na místech, kde jsou mezi rybníky a potoky silnice, by pod koly aut zahynuly tisíce obojživelníků," říká náměstek Správy Krkonošského národního parku Jakub Kašpar.

V Krkonoších žijí především dva druhy žab, v nižších polohách to jsou ropuchy obecné, ve vyšších polohách hor pak skokani hnědí. Na jaře dospělí jedinci migrují často i kilometry ze zimoviště na místo rozmnožování, takzvané trdliště.

"Na ochranu obojživelníků se v trasách jejich tahů instalují pravidelně každé jaro zábrany, asi půl metru vysoké pruhy plastové fólie, které žáby zastaví, a za nimiž je možné je pochytat do nádob a přenést je na druhou stranu silnice na trase k místu jejich námluv," upřesňuje Kašpar.

Pokud žáby narazí na překážku, tak se vydají podél ní, proto se na chráněná místa musí často jezdit a žáby pochytat, aby překážky neobešly.

V Krkonoších lidé přenesou ročně pět tisíc žab

Každou sezonu správa parku instaluje 1365 metrů zábran a zaměstnanci parku spolu s dobrovolníky přenesou zhruba pět tisíc žab. Nejbližší akcí pro dobrovolníky mají být Žabí námluvy v Černém dole, kde zájemci mají mít sraz v neděli v 10 hodin na náměstí.

Oblíbeným místem pro život žab a dalších obojživelníků jsou také rybníky v Českém ráji, mezi kterými se klikatí množství silnic. I tady se ochránci přírody snaží ochránit žabí populaci před koncem pod koly aut. 

"Po silnicích jsou stovky žab. V některých úsecích je prakticky nemožné se jim vyhnout," říká fotograf Tomáš Hilger, který na silnici narazil i na vzácnou rosničku zelenou.