Budova někdejšího Elitronu v centru Liberce.

Budova někdejšího Elitronu v centru Liberce. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Stát chce žalovat firmu propojenou se Synerem kvůli podivné transakci

  • 13
Zvláštní realitní transakce mezi státem a jednou z firem liberecké skupiny S Group holding bude mít zřejmě soudní dohru. Nový posudek totiž zjistil, že stát za dům bývalé firmy Elitron zaplatil zbytečně moc. Teď chce část peněz zpět.

Stát před dvěma lety koupil budovu někdejšího Elitronu od společnosti Elite Office Park, která patří, stejně jako například stavební firma Syner, pod S Group holding. Chtěl v ní mít své nové sídlo.

Kvůli transakci, o které MF DNES před dvěma lety informovala, teď daňoví poplatníci zřejmě zbytečně zaplatí 230 milionů korun. Údajně předražená budova je totiž ve velmi špatném stavu a potřebuje rekonstrukci za dalších 130 milionů.

„Ten objekt byl zakoupen zřejmě o asi 36 milionů dráž, než by to odpovídalo příslušným cenám,“ řekla Michaela Marksová Tominová, ministryně práce a sociálních věcí TV Nova. Úřad práce koupil budovu v roce 2012.

Podle zjištění MF DNES se ministerstvo nehodlá spokojit jen konstatováním, že budovu koupil stát zbytečně draze, a bude požadovat vrácení peněz na základě posudku, který si nechalo vypracovat. Půjde právě o těch 36 milionů korun.

Předžalobní výzvu podáme co nejdříve

„Předžalobní výzva bude podána v příštích dnech,“ řekl náměstek ministryně Robin Povšík. Právně by mohlo jít o bezdůvodné obohacení.

Druhou variantou je i možné vrácení celého objektu zpět původnímu majiteli. Tedy S Group holding. „Máme právní posudky, které říkají, že něco takového by mohlo jít,“ dodal Povšík.

Spor má za ministerstvo řešit Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Ministerstvo sice hovoří o předraženosti stavby, skutečnost je ale ještě dramatičtější. Koupi i rekonstrukci měla hradit Evropská unie. Jenže oprava nezačala a zdá se, že se kvůli tomu evropské fondy uzavřou.

Podle ministerstva je objekt Elitronu ve velice špatném stavu a musí se za dalších zhruba 130 milionů rekonstruovat. Potíž je v tom, že oprava nezačala včas. Podle ministryně Marksové Tominové to nyní vypadá, že Evropská unie neproplatí ani nákup budovy.

Výběrové řízení bylo zrušeno

Skutečností dnes je, že výběrové řízení na dodavatele stavby bylo 3. března zrušeno na základě rozhodnutí zadavatele.

„V zákonem stanovené lhůtě byly podány námitky k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. V současné době probíhají jednání o dalším postupu v rámci Generálního ředitelství Úřadu práce ČR a Ministerstva práce a sociálních věcí,“ zmínila mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková. Jak dodala, Úřad práce ČR nyní žádnou stavbu nové budovy neplánuje.

„Společnost Elite Office Park prodala objekt bývalého Elitronu včetně pozemků na základě intenzivního zájmu kupujícího Úřadu práce České republiky, aniž by měla předchozí zájem objekt prodávat, neboť pro tento měla vlastní rozvojový program a využití,“ zmínil mluvčí S Group holding Ondřej Paclt.

Ke zmíněné žalobě nemohl podle svých slov zaujmout stanovisko, protože o ní nevěděl.

Před dvěma lety dostala výpověď z nájmu také Jídelna U Bobra, která v budově Elitronu úspěšně fungovala. Její majitel skutečnosti, že musel z budovy Elitronu odejít, dodnes lituje. Tím spíš, že v ní už dva roky žádné stavební práce neprobíhají.

Mohli jsme lidem dávat práci, říká vyhozený nájemce

„Právně jsme se srovnali, dostali jsme odchodné, ale z podnikatelského hlediska naši firmu nucený odchod poškodil. Mohli jsme mít ty další roky zisky a dávat lidem práci,“ sdělil Leoš Svoboda, někdejší provozovatel Jídelny U Bobra.

Úřad práce dnes sídlí ve vedlejších pronajatých prostorách výškové budovy Elite Office Park, již rovněž vlastní S Group holding. V budově, která nevyhovuje prostorově, je od roku 2008.

Pověřená ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková dostala pokyn, aby dojednala snížení nájmu v současných prostorách.

,