Lotyš Ansis Ataois Běrzinš u libereckého soudu.

Lotyš Ansis Ataois Běrzinš u libereckého soudu. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Lotyš protestoval proti své vládě. V Liberci řeší, zda ho vydat do vlasti

  • 8
Při protivládních protestech v lotyšském hlavním městě Rize házel sněhové koule a kameny na parlament. V Lotyšsku má za to jít na rok a osm měsíců do vězení. Ve své vlasti se ale obává o život a tvrdí, že se stal obětí státní represe a odsouzen byl neprávem. Lotyšský občan Ansis Ataols Berziňš je zatím v České republice ve vazbě a považuje se za politického vězně.

Před libereckým krajským soudem stojí také v tričku, kde je v české trikoloře vyveden nápis Svobodu politickým vězňům. Usiluje o to, aby ho ho český soud do Lotyšska nevydával.

„Že se stanu politickým vězněm s požehnáním svého státu, jsem si nikdy nedovedl představit,“ říká dvaačtyřicetiletý matematik a programátor Ansis Ataols Berziňš. „Vězeňství v Lotyšsku je opravdu nebezpečné a zvlášť pro mě v souvislosti s tímto politickým případem. Lidé jsou tam likvidováni tím, že jsou na cele s recidivistou,“ uvedl Berzinš.

V lednu 2009 se účastnil protivládních protestů v Lotyšsku, které byly namířené proti korupci a rozkrádání státu. Demonstranti požadovali rozpustit parlament.

Během protestů hodil Ansis podle státního zástupce dvě sněhové koule, dlažební kameny a lahve na budovu parlamentu, kamenem údajně trefil i policistu. Za trestný čin masových nepořádků mu hrozilo vězení na osm až 15 let.

Muž u soudu přiznal, že předměty na parlament házel. Podle něj jde o tradici, jak trestat obyvatele domu za nevhodné chování. Odmítl ale, že by trefil policistu. Důkazy označil za vymyšlené a připouští, že má na svědomí jen přestupek.

Jde o politické rozhodnutí, hájí se Lotyš

Podle něj se lotyšská justice dopustila celé řady chyb. Poukázal i na to, že v jeho neprospěch křivě vypovídali lotyšští policisté. Tvrdí, že pravým důvodem jeho uvěznění má být umlčení jemu podobných protestantů. „Jedná se o politické rozhodnutí přijaté na chodbách nejvyšší státní moci a podle toho se celá kauza odvíjela,“ tvrdí Ansis Ataols Berziňš.

Aktivista se hájí tím, že měl možnost uznat vinu a odejít například s trestem veřejně prospěšných prací. Podobně, jako to podle něj udělala většina z 68 zadržených.

U libereckého krajského soudu zaznělo, že nespolupracoval s probační službou. Lotyšský soud mu totiž původně uložil podmíněný trest. Lotyšský soud mu ale v listopadu 2015 změnil podmínku na nepodmíněný trest. Ve vězení by si tak měl odpykat 20 měsíců.

Berziňš ale u soudu uvedl, že nad ním probační úředník neměl mít na základě rozsudku žádný dohled. Za protiprávní považuje i změnu trestu. Rozsudek navíc nabyl právní moci v době, kdy byl na stáži v zahraničí.

Evropský zatykač na něj Lotyšsko vydalo loni v říjnu, na půdě liberecké univerzity byl zadržen letos na konci března. Byl zde na studijní stáži, od 3. dubna je ve vazbě.

Žádost o politický azyl ministerstvo odmítlo

Žádost o politický azyl v ČR mu ministerstvo vnitra zamítnuto. Země Evropské unie mezi sebou azyl zpravidla neudělují, vycházejí z toho, že všechny ctí vládu práva a jsou bezpečné.

„V rámci šetření byly zkoumány základní skutečnosti týkající se toho, jestli jsou v Lotyšsku poskytovány záruky k uplatňování práv obhajoby a nejsou zde porušována základní lidská práva. Nebyly ale zjištěny žádné překážky, které by bránily předání pana Berzinše k výkonu trestu do Lotyšska,“ uvedl státní zástupce Miloš Klátik.

Podle něj nelze akceptovat vyjádření zadrženého muže, že soudní proces v Lotyšské republice i jeho odsouzení bylo motivováno politicky.

Obhájce zadrženého žádal soud zařadit do spisu celou řadu důkazů, které svědčily o nedůstojných podmínkách v lotyšských věznicích.

„Z několika dokumentů vyplývá, že hrozba ohrožení zdraví a života je velmi reálná. Z dokumentů vyplývá, že se v lotyšských věznicích stávají sebevraždy, je možné se tam infikovat různými životu nebezpečnými chorobami a dochází tam i k reálným pokusům o vraždy,“ zmínil obhájce zadrženého Janis Mucenieks.

„Tato věc je politická. Ansis svým jednáním ukázal, že je proti systému, který ho chce zlomit. Takže tento případný fyzický útok na něj by mohl být prostředkem k tomu, jak toho dosáhnout. Jak ze strany dozorců, tak vězňů, co spolupracují s vedením věznice,“ zmínil obhájce.

O osudu Lotyše rozhodne liberecký soud na úterním jednání. Očekává se rozsudek.